Sami si to odhlasovali, vysvětluje Babiš jednání vlády od šesti ráno. Novináři museli přijít ve 4:30

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 3. 2018 10:42
S příchodem Andreje Babiše na post premiéra si členové vlády museli zvyknout na dřívější zasedání kabinetu. Ve středu ráno jednání začínalo v rekordních šest hodin. Ještě dříve museli přijít novináři - v půl páté.
Jednání vlády od šesti ráno? Sami si to odhlasovali, vysvětluje Babiš | Video: Tomáš Cetkovský, Radek Bartoníček

Praha - Pokud jde o hledání podpory poslanců pro svůj kabinet, dává si premiér Andrej Babiš na čas. Zcela jiná situace ale panuje při samotném jednání vlády. Premiér v demisi svolává ministry nejraději už před osmou, ve středu dokonce už na šestou hodinu ranní.

"Omlouvám se za tak brzký začátek, chtěli jsme jednat od osmi. Ale potom jsme zjistili, že je dnes parlament, takže vláda musí od devíti sedět v parlamentu. Proto jsme to dali na šestou hodinu, je to mimořádná situace," vysvětloval Andrej Babiš několik minut před začátkem.

On ani ministryně financí Alena Schillerová, která stála vedle něj, nevypadali unaveně. "Nedělá mi to žádný problém. Byla jsem na to zvyklá z doby, kdy jsem pracovala tady s panem premiérem," podotkla Schillerová, která dříve působila jako Babišova náměstkyně na ministerstvu financí.

Také někteří další členové vlády proti nezvyklému začátku zasedání kabinetu neprotestovali, byť nepřicházeli na jednání s žádným velkým předstihem. Většina z nich dorazila až těsně před šestou.

Na rozdíl od novinářů, kteří je čekali mnohem dříve. Nová pravidla pro média totiž novinářům ukládají, že musí přijít na Úřad vlády s dostatečným předstihem. Ve středu proto museli být na úřadu do půl páté ráno a od pěti už čekali uvnitř na členy vlády.

Jako myslivec jsem zvyklý vstávat brzy, tvrdí Milek

Jako první přišel v 5:40 hodin ministr zemědělství Jiří Milek, který má zkušenosti s brzkými procházkami přírodou. "Jako myslivec jsem zvyklý vstávat hodně brzy. V minulosti jsem také dělal agronoma, takže jsem i tehdy musel být brzy vzhůru," řekl Milek. Hned po ránu ale zažil horké chvíle, protože musel čelit dotazům novinářů kvůli rezignaci ředitelky Státního pozemkového fondu Svatavy Maradové.

Ta oznámila odchod ze svého postu s odůvodněním, že tak pomůže koaličnímu vyjednávání o nové vládě. Milek toho k jejímu podivnému konci moc neřekl. "To bych nechtěl více rozebírat," byla jeho nejčastější odpověď. Přiznal ale, že s Maradovou nebyl spokojen, a naznačil, že udělá v jejím úřadu kontrolu.

S Babišovou oblibou ranního vstávání je možné srovnat jen dřívějšího premiéra za ČSSD Vladimíra Špidlu. Ten byl také pověstný časným vstáváním a ranními jednáními. V případě zasedání vlády ale musel ustoupit jiným členům svého kabinetu, kteří chtěli zasedat později.

Nynější premiér Babiš tvrdí, že dal svým ministrům také na výběr. "Ministři si ranní jednání odhlasovali. Hlasovali jsme, jestli bude vláda jednávat ráno, nebo večer, a drtivá většina řekla brzy ráno," tvrdil Babiš.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy