Sami si to odhlasovali, vysvětluje Babiš jednání vlády od šesti ráno. Novináři museli přijít ve 4:30

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 3. 2018 10:42
S příchodem Andreje Babiše na post premiéra si členové vlády museli zvyknout na dřívější zasedání kabinetu. Ve středu ráno jednání začínalo v rekordních šest hodin. Ještě dříve museli přijít novináři - v půl páté.
Jednání vlády od šesti ráno? Sami si to odhlasovali, vysvětluje Babiš | Video: Tomáš Cetkovský, Radek Bartoníček

Praha - Pokud jde o hledání podpory poslanců pro svůj kabinet, dává si premiér Andrej Babiš na čas. Zcela jiná situace ale panuje při samotném jednání vlády. Premiér v demisi svolává ministry nejraději už před osmou, ve středu dokonce už na šestou hodinu ranní.

"Omlouvám se za tak brzký začátek, chtěli jsme jednat od osmi. Ale potom jsme zjistili, že je dnes parlament, takže vláda musí od devíti sedět v parlamentu. Proto jsme to dali na šestou hodinu, je to mimořádná situace," vysvětloval Andrej Babiš několik minut před začátkem.

On ani ministryně financí Alena Schillerová, která stála vedle něj, nevypadali unaveně. "Nedělá mi to žádný problém. Byla jsem na to zvyklá z doby, kdy jsem pracovala tady s panem premiérem," podotkla Schillerová, která dříve působila jako Babišova náměstkyně na ministerstvu financí.

Také někteří další členové vlády proti nezvyklému začátku zasedání kabinetu neprotestovali, byť nepřicházeli na jednání s žádným velkým předstihem. Většina z nich dorazila až těsně před šestou.

Na rozdíl od novinářů, kteří je čekali mnohem dříve. Nová pravidla pro média totiž novinářům ukládají, že musí přijít na Úřad vlády s dostatečným předstihem. Ve středu proto museli být na úřadu do půl páté ráno a od pěti už čekali uvnitř na členy vlády.

Jako myslivec jsem zvyklý vstávat brzy, tvrdí Milek

Jako první přišel v 5:40 hodin ministr zemědělství Jiří Milek, který má zkušenosti s brzkými procházkami přírodou. "Jako myslivec jsem zvyklý vstávat hodně brzy. V minulosti jsem také dělal agronoma, takže jsem i tehdy musel být brzy vzhůru," řekl Milek. Hned po ránu ale zažil horké chvíle, protože musel čelit dotazům novinářů kvůli rezignaci ředitelky Státního pozemkového fondu Svatavy Maradové.

Ta oznámila odchod ze svého postu s odůvodněním, že tak pomůže koaličnímu vyjednávání o nové vládě. Milek toho k jejímu podivnému konci moc neřekl. "To bych nechtěl více rozebírat," byla jeho nejčastější odpověď. Přiznal ale, že s Maradovou nebyl spokojen, a naznačil, že udělá v jejím úřadu kontrolu.

S Babišovou oblibou ranního vstávání je možné srovnat jen dřívějšího premiéra za ČSSD Vladimíra Špidlu. Ten byl také pověstný časným vstáváním a ranními jednáními. V případě zasedání vlády ale musel ustoupit jiným členům svého kabinetu, kteří chtěli zasedat později.

Nynější premiér Babiš tvrdí, že dal svým ministrům také na výběr. "Ministři si ranní jednání odhlasovali. Hlasovali jsme, jestli bude vláda jednávat ráno, nebo večer, a drtivá většina řekla brzy ráno," tvrdil Babiš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy