Zaorálek: Sami Čínu k dodržování lidských práv nedonutíme. Česko může být vzorem pro jiné země

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
7. 10. 2015 22:27
Ministerstvo zahraničí připravilo aktualizovanou koncepci lidských práv. Nově se v ní klade důraz i na sociální práva, která jsou podle ministra Lubomíra Zaorálka stejně důležitá jako ta politická. "Máte lidi, kteří nemají základní práva v sociální oblasti," říká k tomu šéf diplomacie. Česko podle něj nebude ustupovat z důrazu na lidská práva, postoj je ale nutné přizpůsobit aktuální situaci. I proto vidí Zaorálek jako jedinou šanci, jak přimět Čínu k dodržování lidských práv, aby spolu západní státy spolupracovaly.
Foto: ČTK

Praha – Česko je příliš malou zemí na to, aby samo dokázalo přinutit Čínu k většímu dodržování lidských práv. Postup západních zemí by proto podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka měl být pokud možno společný. "Výhrady vůči Číňanům jsou četné, mají je i Američané. Jsme součástí Evropy, takže by bylo dobré dohodnout se na svém kousku, který odvedeme," řekl ve čtvrtek Zaorálek v souvislosti s představením nové koncepce lidských práv.

Neznamená to ovšem, že by česká politika ve vztahu k Říši středu na vlastní linku úplně rezignovala. Podle šéfdiplomata je naopak Peking rozhovorům otevřený, Zaorálek dokonce počítá, že lidská práva budou jedno z témat při připravované návštěvě jeho čínského protějšku. "Netvrdím, že jsme v krátkém čase schopni dosáhnout nějakých velkých výsledků. Je to dáno také tím, že Čína je velké sousto," připouští nicméně Zaorálek.

Česká republika přitom podle něj může hrát poměrně významnou roli v hlubších změnách v zemích, které jsou doposud vnímány jako spíše totalitní. Konkrétně Zaorálek zmínil Írán nebo Bělorusko, kde sami představitelé obou států vnímají potřebu posunu k Evropě, potažmo Západu.

V tomto ohledu ministr zmínil i Kubu, kam už tuto neděli odletí delegace vedená náměstkem Martinem Tlapou, kterého doprovodí téměř tři desítky podnikatelů. Samotný fakt, že české firmy budou zjišťovat možnosti, však podle Zaorálka postoj vlády k tamnímu režimu nezmění.

"Na Kubě se sice věci mění, ale s premiérem jsme si řekli, že není potřeba dramaticky měnit naši pozici, protože máme informace, že v lidsko-právní oblasti se věci příliš nehýbou," předeslal, že historickou cestou nedojde k otočení o 180 stupňů.

Když se se Zemanem na něčem dohodnu, tak to platí

V aktualizovaném materiálu, který ministerstvo zahraničí připravilo v návaznosti na zahraničněpolitickou koncepci, je novinkou hlavně důraz na sociální práva. Ta jsou podle Zaorálka v současnosti možná nejvýznamnější dimenzí.

"Mluvit o tom, že v Česku musíme hájit koncept, že politická práva jsou nadřazena sociálním, neodpovídá stavu debaty. Má-li být koncepce udržitelná, musí vycházet z reality," podotkl ministr zahraničí.

Při setkání s novináři v Černínském paláci se zastal i hlavy státu. Miloš Zeman je zejména ze strany neziskových organizací často kritizován, že dává přednost ekonomickým zájmům. Zaorálek nicméně řekl, že se Zemanem mají naprosto korektní vztahy, přestože postupy nejvyššího státního představitele jsou mnohdy "svérázné".

„Mám s ním různé spory, ale na druhou stranu v tomto postupujeme podle určitých pravidel, která se dodržují. A já to beru za něco, co je plus, když mi prezident řekne 'Ano, já tahle jména zvednu', tak že to udělá," uvedl na Zemanovu adresu šéf diplomacie s tím, že prezident rozhovory většinou vede mezi čtyřma očima. „I tímhle způsobem se dá dělat lidsko-právní politika," dodal Zaorálek.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 39 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy