Zaorálek: Sami Čínu k dodržování lidských práv nedonutíme. Česko může být vzorem pro jiné země

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
7. 10. 2015 22:27
Ministerstvo zahraničí připravilo aktualizovanou koncepci lidských práv. Nově se v ní klade důraz i na sociální práva, která jsou podle ministra Lubomíra Zaorálka stejně důležitá jako ta politická. "Máte lidi, kteří nemají základní práva v sociální oblasti," říká k tomu šéf diplomacie. Česko podle něj nebude ustupovat z důrazu na lidská práva, postoj je ale nutné přizpůsobit aktuální situaci. I proto vidí Zaorálek jako jedinou šanci, jak přimět Čínu k dodržování lidských práv, aby spolu západní státy spolupracovaly.
Foto: ČTK

Praha – Česko je příliš malou zemí na to, aby samo dokázalo přinutit Čínu k většímu dodržování lidských práv. Postup západních zemí by proto podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka měl být pokud možno společný. "Výhrady vůči Číňanům jsou četné, mají je i Američané. Jsme součástí Evropy, takže by bylo dobré dohodnout se na svém kousku, který odvedeme," řekl ve čtvrtek Zaorálek v souvislosti s představením nové koncepce lidských práv.

Neznamená to ovšem, že by česká politika ve vztahu k Říši středu na vlastní linku úplně rezignovala. Podle šéfdiplomata je naopak Peking rozhovorům otevřený, Zaorálek dokonce počítá, že lidská práva budou jedno z témat při připravované návštěvě jeho čínského protějšku. "Netvrdím, že jsme v krátkém čase schopni dosáhnout nějakých velkých výsledků. Je to dáno také tím, že Čína je velké sousto," připouští nicméně Zaorálek.

Česká republika přitom podle něj může hrát poměrně významnou roli v hlubších změnách v zemích, které jsou doposud vnímány jako spíše totalitní. Konkrétně Zaorálek zmínil Írán nebo Bělorusko, kde sami představitelé obou států vnímají potřebu posunu k Evropě, potažmo Západu.

V tomto ohledu ministr zmínil i Kubu, kam už tuto neděli odletí delegace vedená náměstkem Martinem Tlapou, kterého doprovodí téměř tři desítky podnikatelů. Samotný fakt, že české firmy budou zjišťovat možnosti, však podle Zaorálka postoj vlády k tamnímu režimu nezmění.

"Na Kubě se sice věci mění, ale s premiérem jsme si řekli, že není potřeba dramaticky měnit naši pozici, protože máme informace, že v lidsko-právní oblasti se věci příliš nehýbou," předeslal, že historickou cestou nedojde k otočení o 180 stupňů.

Když se se Zemanem na něčem dohodnu, tak to platí

V aktualizovaném materiálu, který ministerstvo zahraničí připravilo v návaznosti na zahraničněpolitickou koncepci, je novinkou hlavně důraz na sociální práva. Ta jsou podle Zaorálka v současnosti možná nejvýznamnější dimenzí.

"Mluvit o tom, že v Česku musíme hájit koncept, že politická práva jsou nadřazena sociálním, neodpovídá stavu debaty. Má-li být koncepce udržitelná, musí vycházet z reality," podotkl ministr zahraničí.

Při setkání s novináři v Černínském paláci se zastal i hlavy státu. Miloš Zeman je zejména ze strany neziskových organizací často kritizován, že dává přednost ekonomickým zájmům. Zaorálek nicméně řekl, že se Zemanem mají naprosto korektní vztahy, přestože postupy nejvyššího státního představitele jsou mnohdy "svérázné".

„Mám s ním různé spory, ale na druhou stranu v tomto postupujeme podle určitých pravidel, která se dodržují. A já to beru za něco, co je plus, když mi prezident řekne 'Ano, já tahle jména zvednu', tak že to udělá," uvedl na Zemanovu adresu šéf diplomacie s tím, že prezident rozhovory většinou vede mezi čtyřma očima. „I tímhle způsobem se dá dělat lidsko-právní politika," dodal Zaorálek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy