Rusnokův zámožný ministr: dvě vily a byt ve Špindlu

Martina Machová Martina Machová
11. 7. 2013 12:00
Majetkové poměry nových ministrů jsou spíš průměrné, ale výjimky tu jsou
Miroslav Toman jistě patří k nejzámožnějším členům Rusnokova týmu.
Miroslav Toman jistě patří k nejzámožnějším členům Rusnokova týmu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Majetkové poměry ministrů Rusnokova kabinetu, kteří se ujali ve středu vlády, jsou až na výjimky průměrné.

Standardem je rodinný dům, auto a nízké či žádné dluhy. Případné hypotéky, za které si pořizovali své nemovitosti, totiž většina členů vlády stačila během dosavadní kariéry splatit. Další ministři pak přišli ke svým rozsáhlejším majetkům jako dědicové.

Vyplývá to z ankety mezi ministry, které o majetkové přiznání požádal deník Insider. U ministrů, kteří v anketě neodpověděli, nebo rovnou odmítli odpovědět jako například ministr průmyslu Jiří Cienciala, pak informace o majetku plynou z veřejných zdrojů, jako je katastr nemovitostí a obchodní rejstřík.

Na přímou otázku po majetkových poměrech během dvou dní odpovědělo devět členů Rusnokova kabinetu. Dva odmítli s tím, že buď nevidí ve zveřejnění svých majetkových poměrů smysl (jako už zmíněný Jiří Cienciala), nebo že je sdělili jiným médiím  (ministr školství Dalibor Štys).

Mezi ministry, kteří vlastní dům či byt a auto, patří například ministryně spravedlnosti Marie Benešová , ministr zdravotnictví Martin Holcát nebo ministr obrany Vlastimil Picek.

Větší úspory a seznam nemovitostí pak předložil ministr dopravy Zdeněk Žák. „Nemám s tím žádné potíže, jsem transparentní," uvedl před tím, než zaslal seznam, na kterém se objevily dva byty, stavební pozemek v Praze, vinařský sklípek a úspory osm milionů korun.

Jak ministři dostali dekrety. Podívejte se zde.

Vily aparátčíkova syna

Podle informací z katastru nemovitostí k nejbohatším členům vlády patří ministr zemědělství Miroslav Toman.

Syn někdejšího předního komunistického funkcionáře má za sebou kromě štací ve státní správě také významné podnikání. Dnes vlastní dvě velké vily (jednu v Praze, jednu ve středních Čechách) a byt ve Špindlerově Mlýně. Navíc vlastní předkupní právo k řadovému domku v Řepích, kde má podle databází i trvalé bydliště.

Jan Fischer to vzal a splatil dluhy.
Jan Fischer to vzal a splatil dluhy. | Foto: Vojtěch Marek

Rodinný dům a zejména rozlehlé pozemky kolem něj drží ve Vendryni také už jmenovaný ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Katastr nemovitostí pak uvádí, že kromě domu spoluvlastní další nemovitost ve Vendryni a pozemek na břehu vodní nádrže Žermanice.

Na otázku po majetkových poměrech však reaguje odmítavě.

"Nic vám neřeknu, jednak to nevím, nikdy jsem to do detailu nevěděl, a pak necítím nutnost ani potřebu to někomu sdělovat. Daňové přiznání mi léta dělají kolegové v zaměstnání. Jedno vím jistě, že jsem nikomu nic neukradl. Bohužel okradli mne," zaslal v SMS zprávě na žádost o zveřejnění majetkových poměrů.

Rozsáhlé polnosti a pozemky rozmístěné různě po Česku pak vlastní budoucí ministr práce a sociálních věcí František Koníček, ale i někdejší ředitel České televize, nyní ministr kultury Jiří Balvín.

Lídři vlády zatím mlčí

Premiér Rusnok a jeho vicepremiér Jan Fischer na otázku po majetku zatím sami v hektických dnech před jmenováním neodpověděli. 

O Fischerovi, který dokázal tento týden v rekordní době splatit milionové dluhy z prezidentské kampaně, deník Insider napsal, že na dluh žije již od roku 2007, kdy podával své první majetkové přiznání ještě jako předseda Českého statistického úřadu.

Tehdy uvedl, že na leasingu, spotřebních úvěrech a dalších závazcích dluží 833 tisíc korun, když odcházel z vlády, a tedy i z veřejné kontroly svých majetkových poměrů, dlužil 343 tisíc korun. Z dokumentů uložených v Poslanecké sněmovně pak vyplývá, že jeden splacený úvěr vzápětí nahradil dalším.

O premiérovi se pak z katastru nemovitostí dozvíme, že vlastní s manželkou moderní vilu v pražské Vinoři.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy