Rusnokova páka na ČSSD: Může koupit oranžové hejtmany

Martina Machová Martina Machová
6. 8. 2013 10:45
Nečasův kabinet s Kalouskem v čele resortu financí bral kraje zkrátka.
Autor: Petr Vyoral
Autor: Petr Vyoral | Foto: Aktuálně.cz

Analýza Insideru - Premiér Jiří Rusnok a jeho kabinet drží v přetahované o svou další existenci silnou kartu. Jde o miliardy korun, které může vypustit do regionů. Které ovládají oranžoví hejtmani.

Sociálnědemokratičtí hejtmani vládnou v jedenácti krajích, v dalších dvou spoluvládnou jako koaliční partneři nebo "tichá podpora" menšinové vlády.

Nečasův kabinet s Miroslavem Kalouskem v čele resortu financí bral kraje zkrátka. Ovládala je totiž jejich parlamentní opozice.

O to větší lákadlo je pomoci Rusnokovi vládnout a získat tak peníze, které jim současní ministři přislibují. Převážná část těchto peněz pochází z fondů Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu.

Hraje se o vliv na dotace

Největším balíkem, o který se hraje, je návrat praxe, kdy o projektech dotovaných Evropskou unií rozhodovaly kraje. Někdejší ministr financí Kalousek (TOP 09) totiž inicioval, aby se rozhodování o penězích na regionální projekty vrátilo zpátky do Prahy, respektive na ministerstvo pro místní rozvoj.

Z regionálních operačních programů se tak stal Integrovaný regionální operační program. V nyní končícím plánovacím období mohly regiony hospodařit s 142,9 miliardy korun, pro následující ještě suma nebyla určena, stát ale počítá, že to bude pětina až čtvrtina ze všech peněz, které do Česka přijdou v letech 2014 až 2020...

Přečtěte si podrobnou analýzu v placeném deníku Insider:

Kolik peněz může Rusnokův tým poslat do regionů?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy