Rusnokova páka na ČSSD: Může koupit oranžové hejtmany

Martina Machová Martina Machová
6. 8. 2013 10:45
Nečasův kabinet s Kalouskem v čele resortu financí bral kraje zkrátka.
Autor: Petr Vyoral
Autor: Petr Vyoral | Foto: Aktuálně.cz

Analýza Insideru - Premiér Jiří Rusnok a jeho kabinet drží v přetahované o svou další existenci silnou kartu. Jde o miliardy korun, které může vypustit do regionů. Které ovládají oranžoví hejtmani.

Sociálnědemokratičtí hejtmani vládnou v jedenácti krajích, v dalších dvou spoluvládnou jako koaliční partneři nebo "tichá podpora" menšinové vlády.

Nečasův kabinet s Miroslavem Kalouskem v čele resortu financí bral kraje zkrátka. Ovládala je totiž jejich parlamentní opozice.

O to větší lákadlo je pomoci Rusnokovi vládnout a získat tak peníze, které jim současní ministři přislibují. Převážná část těchto peněz pochází z fondů Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu.

Hraje se o vliv na dotace

Největším balíkem, o který se hraje, je návrat praxe, kdy o projektech dotovaných Evropskou unií rozhodovaly kraje. Někdejší ministr financí Kalousek (TOP 09) totiž inicioval, aby se rozhodování o penězích na regionální projekty vrátilo zpátky do Prahy, respektive na ministerstvo pro místní rozvoj.

Z regionálních operačních programů se tak stal Integrovaný regionální operační program. V nyní končícím plánovacím období mohly regiony hospodařit s 142,9 miliardy korun, pro následující ještě suma nebyla určena, stát ale počítá, že to bude pětina až čtvrtina ze všech peněz, které do Česka přijdou v letech 2014 až 2020...

Přečtěte si podrobnou analýzu v placeném deníku Insider:

Kolik peněz může Rusnokův tým poslat do regionů?

 

Právě se děje

před 21 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy