Rusnok: Paskov by mohl fungovat až do roku 2016

ČTK ČTK
20. 9. 2013 18:45
Premiér chce od OKD džentlemenské jednání, Sobotka hrozí auditem hospodaření.
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Jiří Rusnok nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v Paskově do roku 2016.

Řekl to v pátek novinářům po jednání tripartity.

NWR, která je vlastníkem OKD, v úterý oznámila, že důl Paskov uzavře. Skončit by měl 31. prosince 2014, v případě podpory státu v roce 2018. Podle firmy není konkurenceschopný.

Vláda ale v minulých dnech rozhodla, že firmě nepomůže. "Vláda nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků," vysvětlil již dříve premiér.

Vláda se podle něj musí řídit evropskou legislativou, která jakoukoli veřejnou pomoc zakazuje. Zodpovědnost tak nesou především vlastníci dolu, zdůraznil Rusnok. V této souvislosti zmínil závazky, jaké na sebe majitelé vzali v době privatizace.

S firmou však chce premiér jednat. Nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné je přesvědčit o prodloužení těžby do roku 2016. Uvedl to po pátečním jednání tripartity, která by se na návrh Svazu průmyslu a dopravy příště mohla mimořádně sejít v Ostravě.

Na otázku, zda je reálné, aby je přesvědčil o prodloužení těžby do roku 2016, Rusnok odpověděl: "Já to nevím, já nevidím do jejich peněženek, v uvozovkách. Nepochybuju o tom, že kdyby k tomu přistoupili, řekl bych, jako džentlmeni, tak by to reálné bylo."

ČSSD žádá důkladný audit hospodaření OKD

ČSSD vládu vyzvala, aby připravila dlouhodobý plán k řešení situace v Moravskoslezském kraji a vytvořila funkci zmocněnce pro tento region. Chce také důkladný audit hospodaření OKD a kontrolu, zda společnost, která se chystá zavřít důl Paskov, splnila všechny závazky z doby privatizace.

Sobotka považuje riziko rostoucí nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji za jedno z klíčových témat pro politickou reprezentaci. Není podle něj možné, aby management společnosti prohlásil, že důl zavře, a vláda zase, že nedá peníze do soukromé společnosti, a lidé zůstali mezi těmito krajními stanovisky.

Sobotka v pátek zopakoval, že primární zodpovědnost nesou vlastníci, kteří mají zisky z minulých let využít ke stabilizaci OKD. "Pokud sociální demokracie ve volbách uspěje, budeme prosazovat důkladný audit hospodaření společnosti OKD v minulých letech, důkladnou kontrolu privatizačních smluv a závazků, které byly uzavřeny mezi společností OKD a státem," prohlásil.

Na dotaz ČTK, jak může vláda zajistit audit v soukromé společnosti, později napsal, že pokud bude OKD chtít jakoukoliv příští kooperaci se státem, měla by sama poskytnout všechny potřebné údaje. "Stát má také vlastní kontrolní instituce, například v rámci daňové správy," dodal.

Sobotka se v pátek vyjádřil v tom smyslu, že ČSSD nenese zodpovědnost za současnou situaci kvůli tomu, že před devíti lety jako hlavní vládní strana privatizovala 46procentní podíl v OKD za 4,1 miliardy korun, i když například jen za rok 2006 vyplatilo OKD dividendu 8,5 miliardy korun.

Podle Sobotky by ale stát jako minoritní vlastník tehdy žádným způsobem vyplácení dividendy ovlivnit nemohl.

Sobotka chce pro kraj vládního zmocněnce

Jednat nyní podle šéfa ČSSD musí i kabinet, který by měl začít s přípravami dlouhodobého plánu a také vytvořit funkci zmocněnce, který bude mít právo vládě předkládat návrhy týkající se řešení situace v kraji.

"Domníváme se, že zřízení vládního zmocněnce by mohlo pomoci koordinovat aktivity všech ministerstev a všech státních úřadů, samosprávy, krajské správy," uvedl. Řešení od vlády požaduje také Asociace krajů ČR.

V minulosti už vláda zmocněnce pro Moravskoslezský kraj měla. Nejprve jím byl Vítězslav Zamarský, kterého v dubnu 2006 vystřídal Petr Wolf. Bývalý poslanec ČSSD, který se dnes vyhýbá šestiletému trestu vězení za dotační podvod, ve funkci vydržel do jejího zrušení v listopadu téhož roku.

V případě úspěchu ČSSD ve volbách je podle Sobotky strana připravena personálně i finančně posílit instituce, které se zabývají aktivní politikou zaměstnanosti v kraji. Dále chce podpořit všechny připravené projekty průmyslových zón a investice do dopravní infrastruktury v regionu. Sociální demokracie by přitom ráda využila fondy EU.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy