Rudne jeden kraj za druhým. Část ČSSD nesouhlasí

Region, y
5. 11. 2008 20:30
Minulost KSČM i ztráta voličů. Toho se v krajích bojí

Brno - Ve většině krajů pomůžou ČSSD s vládnutím komunisté, ať už přímo v krajských radách, nebo jako opoziční zastupitelé podporující menšinové vlády.

Zrudly Karlovy Vary, Vysočina i Ostrava. A rudnou další. Mezi sociálními demokraty je ale podstatná část osobností, kterým se vstřícnost ke komunistům nelíbí. Navzdory tomu, že sám předseda strany Jiří Paroubek prohlásil, že "je čas zapojit komunisty do vládnutí v krajích."

"S komunisty má sociální demokracie mnoho shodného, takže spolupráce určitě je možná," řekl zase v rozhovoru pro Aktuálně.cz budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas jen několik dní před tím, než se s komunisty domluvil na koaliční spolupráci. Kritici jeho postupu se ale najdou i v samotné Ostravě.

Kajnar by vládl raději s ODS. Do rady nepůjde

Například dvojka na kandidátce ČSSD do zastupitelstva Moravskoslezského kraje, současný primátor Ostravy Petr Kajnar se netají tím, že koalice s KSČM dojednaná Jaroslavem Palasem se mu nelíbí.

Petr Kajnar (ČSSD) vládne Ostravě s ODS. Ideální by to tak prý bylo i v kraji.
Petr Kajnar (ČSSD) vládne Ostravě s ODS. Ideální by to tak prý bylo i v kraji. | Foto: Ostravský magistrát

Už před volbami propagoval Kajnar velkou koalici s ODS. "Řekl jsem už před volbami, jaké koalici bych dal přednost. Víc k tomu neřeknu," uvedl Kajnar.

V krajské radě zasedat nechce. "Mám dost práce jako primátor, na kandidátce je dost schopných lidí," řekl Kajnar, který městu vládne spolu s ODS.

Palas ale s ODS jednat nechtěl. "Už během předvolební kamapně jsme si ujasnili, že voliči by si nepřáli, abychom se spojili s ODS," uvedl budoucí moravskoslezský hejtman.

"Kdybychom to udělali, bylo by to popření všech předvolebních slibů," řekl.

Hašek: S komunisty ne, respektujte to

Že by ČSSD ráda usedla v radě s ODS, o tom se spekuluje i na jižní Moravě. Budoucí hejtman, mladý ambiciózní předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, už dříve deklaroval, že komunisté u něj mají žlutou kartu za to, že se dosud nevypořádali se svou minulostí.

Přestože mu komunisté slíbili podporu menšinové rady ČSSD, Hašek nabídku nepřijal. Chtěl, aby ho podpořily všechny strany. Od ODS a KDU-ČSL se ale souhlasu nedočkal.

Michal Hašek
Michal Hašek | Foto: Aktuálně.cz

"Vzhledem k tomu, že jsem nepřistoupil na variantu menšinové rady s podporou komunistů, můžete si domyslet, co si myslím o možnosti koalice s KSČM," trvá Hašek na svém postoji ke komunistům i v době, kdy zbytek republiky postupně rudne.

To, že jeho kolegům v Ostravě, Karlových Varech nebo Jihlavě minulost komunistů nevadí, Hašek neodsuzuje.

"Oni nejlépe znají místní podmínky a vědí, jaké mají možnosti spolupráce. Já jejich kroky respektuji. Doufám, že i oni budou respektovat mé, i když třeba nebudou podle jejich představ," řekl Hašek, jehož nejpravděpodobnějšími partnery se stanou lidovci nebo občanští demokraté.

S komunisty po boku bychom ztratili voliče

Hašek si je zřejmě dobře vědom toho, co nahlas vyslovili i jeho kolegové v Hradci Králové. Ti se odmítají s komunisty "snoubit" proto, že se bojí negativního ohlasu u voličů.

"Společná koalice s lidovci a SNK-ED je lepší zejména z dlouhodobějšího hlediska, tedy s ohledem na další volby," vysvětlila poslankyně za ČSSD a členka vyjednávacího týmu v královéhradeckém hejtmanství Hana Orgoníková.

"Podařilo se nám oslovit středolevé, nerozhodnuté voliče. Ty bychom mohli spoluprací s komunisty zase ztratit," míní Orgoníková.

Senátor: Naši voliči komunisty chtějí

Větší část ČSSD si ale s minulostí komunistů ani s budoucími voliči hlavu neláme. Chtějí především uskutečňovat svůj program, a to jim půjde nejlépe právě s KSČM.

Senátor Vladimír Dryml koalicím s komunisty přeje. Jeho hradečtí kolegové nikoli.
Senátor Vladimír Dryml koalicím s komunisty přeje. Jeho hradečtí kolegové nikoli. | Foto: Ludvík Hradilek

Postoj královéhradeckých zastupitelů se nelíbí například místnímu nově zvolenému senátorovi za ČSSD Vladimíru Drymlovi. Ten by raději v radě viděl komunisty. Vláda s nimi by prý byla programově čistší, jednodušeji dohodnutelná a více orientovaná na preference voličů ČSSD.

Kajnar, Hašek i Orgoníková jsou tak svou zásadovostí spíše výjimkami. Kraje začínají pomalu rudnout i tam, kde by to nikdo nečekal. Bez podpory komunistů se ČSSD nepodaří vládnout ani v bývalé baště ODS - v Libereckém kraji.

Ať už zvolí kteroukoli z posledních vyjednávaných variant - jednobarevnou menšinovou vládu nebo menšinovou radu společně se Stranou pro otevřenou společnost - několik hlasů komunistů budou vždy potřebovat. Se Starosty pro Liberecký kraj už jednat nechtějí.

 

Právě se děje

Další zprávy