Rozpad VV: Kristýna Kočí se trefila. Anebo vše věděla?

Radek Nohl Radek Nohl
19. 4. 2012 12:02
Připomeňte si v kontextu současného vývoje, co zaznělo na památné nahrávce
Poslankyně Kristýna Kočí během soudního procesu s pány Bártou a Škárkou.
Poslankyně Kristýna Kočí během soudního procesu s pány Bártou a Škárkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kristýna Kočí má za poslední rok rozhodně z ostudy kabát, ale tváří v tvář současnému otřesu ve Věcech veřejných se ukazuje, že její tajně či nevědomky nahrané řeči nebyly tak úplně do větru.

Deník Insider připomněl její rok stará slova, která byla nahrána díky špionážnímu umění véčkařského sponzora Lukáše Vícha.

Kočí v kavárně Segafredo: "Z poslanců? Chaloupka... Pak je tu ještě Navrátilová... Nevím, kdo je tam ještě slabej. Andrýsová, ta je úplně mimo. Zkuste ještě toho Rusnoka." To přesně řekla na Víchovu záměrnou otázku, koho by bylo možné získat pro novou stranu, jež by vznikla útěkem od Bárty a rozštěpením Věcí veřejných.

Sice to následně (stejně jako svou hlášku, že měla super nabídku od Kalouska) odvolala, soudce Jan Šott to však během soudního procesu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou v kombinaci s dalšími fakty vzal při formulování rozsudku za podstatný důkaz, který s dalšími výpověďmi svědků odkrývá připravovaný rozpad nejmenší vládní strany.

Jak na zmíněném záznamu, tak také u soudu zaznělo, že Rusnok a Navrátilová patřili už tehdy mezi členy poslaneckého klubu, kteří byli nespokojení se situací uvnitř strany.

"Mluvilo se o nich jako o poslancích, které by bylo možné se pokusit získat," uvedl soudce Jan Šott v závěrečném rozhodnutí. Čtvrtý den poté se také rozklad VV začal uskutečňovat a mezi těmi, kdo véčkaře opustili, čteme jména Rusnok, Andrýsová, Navrátilová. A Chaloupka nic nevyloučil, jenom se v cizině rozhoduje, kam se přidá...

Právě Navrátilová byla první, kdo dal Bártovi vale hned po Karolíně Peake, za několik hodin ji následoval i Rusnok a Andrýsová a také Viktor Paggio, Jana Suchá a Martin Vacek.

Na druhou stranu se jako o adeptech odchodu mluvilo o Miroslavu Petráňovi či Josefu Novotném, kteří oznámili, že v klubu VV zůstanou.

Pro doplnění Insider dodává, že Kristýna Kočí i její souputník v rebelii Jaroslav Škárka už loni mluvili i o tom, že se Věci veřejné rozdělí na "hodné" a "zlé". Přičemž upozorňovali, že tento strategický tah nemá umírnit vliv Víta Bárty na chod obou frakcí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy