Rošáda na poslední chvíli. Drulák už není Zaorálkův náměstek

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 1. 7. 2015 12:37
Ministerstvo zahraničí těsně před tím, než začal platit služební zákon, snížilo počet náměstků. Dosavadní politický náměstek Petr Drulák mění pozici, na jeho místo přejde Lukáš Kaucký.
Petr Drulák
Petr Drulák | Foto: DVtv

Praha – Jen pár hodin před tím, než začal naplno platit služební zákon, se musel se svou pozicí rozloučit jeden z nejvýraznějších ministerských náměstků Petr Drulák.

Původně se přitom počítalo s tím, že se od začátku července stane politickým náměstkem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ministerstvo ale podle zjištění serveru Aktuálně.cz nakonec snížilo počet náměstků z osmi na sedm.

"V souvislosti s novým služebním zákonem jsem se pokusil zmenšit počet odborných náměstků a zredukovat vedení ministerstva," řekl ve středu novinářům Zaorálek.

Dosavadní druhý muž úřadu sice v Černínském paláci zůstane, ale "pouze" jako ředitel Zaorálkova politického kabinetu, který vznikne v průběhu července. V něm by měl mít na starosti přípravu strategií a koncepcí, zároveň bude moci působit jako poradce ministra.

"Chtěl bych, aby pan Drulák se více věnoval přípravě koncepčních materiálů, postojů a prosazování politiky ministerstva," přiblížil náplň jeho práce.

Podle ministra pracují političtí náměstci značně samostatně a on chtěl, aby Drulák byl součástí týmu pracujícím na nových koncepcích.

Drulák byl dlouhodobě vnímán jako kontroverzní postava, tuto pověst si vydobyl loni, kdy kritizoval "havlovské" pojetí zahraniční politiky. Plusové body si nezískal ani návrhem nové koncepce zahraniční politiky, z něhož v uniklé pracovní verzi zmizel výslovný důraz na lidská práva. Ve finální podobě dokumentu se však Česko k podpoře lidských práv vrátilo.

Místo Druláka člen pražské ČSSD Kaucký

Místo politického náměstka po Drulákovi nyní převezme Lukáš Kaucký. Angažmá dosavadního odborného náměstka pro řízení sekce logistiky by mohlo zmírnit třecí plochy, které vyvolávaly některé Drulákovy postoje. Tento krok bezesporu najde pozitivní odezvu i na vládě a zejména v řadách sociální demokracie.

Kaucký je totiž někdejší předseda Mladých sociálních demokratů a jako člen pražské buňky strany (je zároveň zastupitelem hlavního města) byl na nedávném sjezdu delegátem. Podle služebního zákona by se však musel minimálně této funkce vzdát, když zákon výslovně říká, že "představený nesmí po dobu trvání služebního poměru vykonávat žádnou funkci v politické straně". Oproti Drulákovi, který členem ČSSD nebyl, bude také moci prosazovat stranické priority. 

Změny se dotknou i Martina Prose, který na ministerstvo zahraničí přišel teprve před necelými dvěma týdny. Někdejší náměstek Andreje Babiše (ANO), který měl na ministerstvu financí na starost oblast IT, by se měl stát náměstkem provozně-ekonomické sekce.

Na starosti tak kromě správy majetku bude mít i rozpočet ministerstva, což s sebou může přinést i trochu paradoxní situaci. Při vyjednáváních o rozpočtu totiž Pros pravděpodobně přijde do styku se svým bývalým šéfem Babišem, který se s ním nerozešel zrovna v dobrém.

Poslední obměna na postu náměstků je současně už několikátou krátce před 1. července, kdy začíná naplno platit služební zákon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy