ROP Severozápad hrozí, že přijde o další 3 miliardy

ČTK ČTK
18. 4. 2013 17:10
Podle MMR se programu možná nepodaří vyčerpat všechny přidělené peníze včas
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Severozápad hrozí, že přijde o další tři miliardy korun.

Navrhuje to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), podle něhož reálně hrozí, že se tomuto operačnímu programu nepodaří vyčerpat všechny přidělené peníze včas.

Proto navrhuje, aby se 3,1 miliardy korun z ROP Severozápad rozdělilo mezi ostatní regionální operační programy. Vyplývá to z dokumentu Vyhodnocení řízení rizikových operačních programů. Nyní je materiál v meziresortním připomínkovém řízení.

O riziku, že program přijde o další 3,1 miliardy už Karlovarský a Ústecký kraje ví delší dobu. "Jsou to prostředky alokované pro program na rok 2013. Pokud se ministerstva rozhodnou, že je rozdělí mezi jiné programy, nemůžeme s tím nic dělat," řekl předseda výboru Regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil.

Ministerstvo financí zároveň po krajích chce, aby zaplatily korekce ve výši 2,6 miliardy korun. "Pokud by korekce kraje zaplatily, tyto peníze by v programu zůstaly. Ale pokud by zase stát tři miliardy odčerpal, motivace korekce zaplatit se sníží," míní Navrátil.

Problémem jsou průtahy

Brusel před časem ROP Severozápad pozastavil vyhlašování nových výzev i schvalování projektů. Kromě toho Evropská komise udělila programu kvůli závažným dotačním pochybením plošnou pokutu v přepočtu zhruba 2,6 miliardy.

Dokud se tato sankce nezaplatí, čerpání dotací nebude možné. "Podmínkou obnovení činnosti ROP Severozápad je uhrazení finanční opravy vyměřené Evropskou komisí. Ústecký kraj se odmítl na úhradě podílet, Karlovarský kraj se dosud k této otázce jasně nevyjádřil.

Nevyřešení problematiky úhrady korekce může ve svém důsledku vést až k reálné ztrátě prostředků určených pro ROP Severozápad," varuje materiál MMR.

Kraje chtějí pomoc od státu

MMR se přidalo k dřívějším opakovaným prohlášením ministerstva financí, že za dotační chyby zodpovídají jednotlivé kraje. "Jediný zodpovědný je Výbor Regionální rady, jehož členy jsou zástupci příslušných krajů. Tento orgán zodpovídá za to, jakým způsobem se peníze čerpají, do jakých projektů se dávají i jak se to kontroluje," řekla mluvčí MMR Jana Jabůrková, podle níž žádné ministerstvo nemůže mluvit do toho, jaké projekty dotaci získají.

"My je pouze koordinujeme a kontrolujeme, zda jsou projekty v souladu se stanovenými cíli a prioritami. Ministerstvo financí pak řídí finanční toky a provádí audit," upřesnila Jabůrková.

Zástupci obou krajů se začali přít se státem, kdo se má podílet na 2,6 miliardové korekci. Tu ROP Severozápad vyměřila Evropská komise kvůli závažným pochybením v hodnocení a výběru projektů a kvůli vysoké chybovosti jednotlivých projektů.

Ministerstvo financí od počátku sporu opakuje, že tuto korekci by měly plně zaplatit oba kraje, ty ale požadují pomoc státu. Požadavek zopakovali i na středečním jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS), ale neúspěšně.

Právě průtahy jsou hlavním problémem, kvůli němuž se nepodaří vyčerpat všechny připravené peníze. Kromě toho zastupitelstvo Ústeckého kraje už 25. března deklarovalo, že nemá dostatek prostředků na realizaci a spolufinancování nových projektů. Přitom do konce programovacího období zbývá vyčerpat ještě 6,5 miliardy korun. Podle MMR se to ale z výše uvedených důvodů už nezvládne.

"Z tohoto důvodu MMR navrhuje realokovat alokaci roku 2013, tedy zhruba 3,1 miliardy korun, do jiných programů. Jde o maximální částku, kterou lze, podle platné evropské legislativy, převést z tohoto programu do jiných operačních programů," píše se v materiálu MMR.

Hejtman ústeckého kraje Oldřich Bubeníček v souvislosti s postojem ministerstva pro místní rozvoj řekl, že hlavním cílem jednání je teď už především to, aby peníze dostali příjemci, kteří na ně kvůli zadržování plateb čekají. "Protože vidíme, že rozjetí programu se už termínově téměř nedá stihnout. Muselo by se stát jen za naprosto optimálních podmínek," dodal.

ROP Severozápad patří podle MMR k nejrizikovějším operačním programům. Kromě něj ministerstvo navrhuje přesunout 3,7 miliardy korun také z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava, kde by byly využit na modernizaci a rozvoj pražského metra. O půl miliardy by měl přijít také Operační program Technická pomoc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Dvojnásobná mistryně světa a stříbrná olympijská medailistka Rojasová letos startovala jen pětkrát, z toho třikrát v hale před celosvětovým rozšířením koronaviru. V anketě předčila mimo jiné běžecké světové rekordmanky Peres Jepchirchirovou z Keni, Etiopanku Letesenbet Gideyovou a Nizozemku Sifan Hassanovou.

V rozhovoru vedeném na dálku, protože tradiční galavečer kvůli covidu-19 nahradil hodinový virtuální pořad, neskrývala překvapení. "Nemůžu tomu uvěřit. Nemám slov, brečím. Čekala jsem, že budu nominovaná, ale nečekala jsem, že vyhraju. Už nominace pro mě byla výhra," řekla trojskokanka, která byla před třemi lety oceněna jako vycházející hvězda.

Pouhé dva roky po stejném ocenění mezi muži triumfoval v hlavní kategorii jednadvacetiletý Duplantis, který se stal nejmladším vítězem této ankety, vyhlašované od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem.

Vyhrál všech 16 závodů, do kterých letos nastoupil. "Byla to opravdu podivná sezona pro mě a pro všechny. Chtěl jsem jen ukázat světu, čeho jsem schopen, a zapsat se nějakými velkými výkony," uvedl. Cenil si toho, jak se po nucené pauze kvůli koronaviru dostal do formy i pro venkovní sezonu. U Duplantisů v americké Louisianě se mohlo slavit trojnásob, protože Duplantisovi rodiče Helena a Greg získali ocenění pro nejlepší trenéry.

Duplantis může trénovat na zahradě, což se v době celosvětové uzávěry hodilo. A právě díky sektorům u domu se zrodil nápad jiného elitního tyčkaře Renauda Lavillenieho na zahradní výzvu, tedy virtuální klání na dálku.

Výjimečného formátu se ujala Světová atletika a nejdříve se v březnu utkali Lavillenie, mistr světa Sam Kendricks a světový rekordman Armand Duplantis. Za prvních 24 hodin jejich klání sledoval na internetu více než milion lidí z 90 zemí. Pak si stejný formát vyzkoušely tyčkařky a desetibojaři ve zvláštním trojboji. Dnes tato soutěž získala Covid Inspiration Award, jednu ze speciálních "covidových" cen.

Světová atletika ve výjimečném roce ocenila i národní atletickou federaci, která se nejlépe vypořádala s nestandardními podmínkami. Tato cena putovala do Polska, kde se uskutečnila řada závodů v čele s mistrovstvím světa v půlmaratonu. To bylo jediným vrcholným atletickým globálním závodem tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy