Rekordní rozpočet: Janota plánuje výdaje 1200 miliard

Petr Holub, Kateřina Eliášová
7. 9. 2009 20:38
Školám se ubere 12 miliard korun, na stavbu dálnic se přidá 24
Státní dluh. Ilustrační foto
Státní dluh. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr Eduard Janota předložil politikům rozpočet, který počítá s rekordním schodkem 231 miliard korun.

Podle dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, jsou úspory příliš malé na to, aby vyrovnaly vyšší výdaje na sociální stát a na boj s krizí.

Dálnicemi proti krizi

Nechci říct beton ano, vzdělání ne. Těmito slovy před časem Janota komentoval přípravu rozpočtu na příští rok.

Návrh, který má ve středu projednat vláda, však ukazuje jednoznačně opak. Školám se ubere 12 miliard korun, na stavbu dálnic se přidá 24 miliard.

Důvodem takového rozporu mezi slovy a činy jsou podle Janoty krizové poměry. Stát na jedné straně musí bojovat proti dluhům, proto šetří na platech a provozních výdajích státních institucí. To se týká právě škol.

Na druhé straně nechce snižovat státní investice, protože jejich pomocí se dá posílit skomírající ekonomika. "V betonu utrácet umíme na rozdíl od měkkých projektů," vysvětlil.

Celkem stát plánuje utratit 1200 miliard. To je o 48 miliard víc než letos. Také to je o 231 miliard víc, než stát dokáže získat na daních a dalších příjmech.

Dluhy, penze a zdravotnictví berou zbytek

Vyšší útratu nemají na svědomí jen stavitelé dálnic.

O 25 miliard se v příštím roce zvýší sociální výdaje, z toho 17 miliard navíc půjde na důchody. Porostou také výdaje na zdravotnictví, když provoz ministerstva zdravotnictví a dotace zdravotním pojišťovnám vyrostou dohromady o 7 miliard.

Také proto posílá ministr vládě zároveň s rozpočtem návrh úsporného balíčku, kde chce ušetřit 10 miliard na důchodech a 8 miliard na platbě zdravotním pojišťovnám. Zároveň doporučuje zvýšit některé daně, a snížit tak schodek o 68 miliard.

Výrazně roste už jen další z krizových výdajů. Náklady na státní dluh se zvýší na 80 miliard proti letošním 64 miliardám.

Vyšší sociální a zdravotní výdaje, dopravní investice a náklady na státní dluh zvyšují výdaje dohromady o 73 miliard. Vyrovnat tento nárůst se škrty ve všech ostatních resortech nedaří. Brání tomu i fakt, že také ministři průmyslu a životního prostředí vyžadují vyšší spoluúčast státu na evropských projektech.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Pavla Kohouta: Budoucí česká finanční krize
 

Právě se děje

před 28 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 48 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 54 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy