Rekonstrukce: Jak Věci veřejné v úterý položily vládu

Martina Machová Martina Machová
4. 4. 2012 9:01
Deník Aktuálně.cz zjišťoval, co předcházelo oznámení, že ministři VV podají rezignaci
Konference VV bude nakonec až na podzim, někteří ji chtěli teď hned
Konference VV bude nakonec až na podzim, někteří ji chtěli teď hned | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Od osmi hodin v úterý ráno do šesté odpoledne jednaly špičky Věcí veřejných, jak reagovat na výzvu místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma, aby partaj dále nesetrvávala v Nečasově kabinetu.

Výsledek je již jasný - trojice ministrů VV podá ve středu demisi k 1. květnu, pokud jejich koaliční partneři nepřehodnotí koaliční smlouvu.

Deník Aktuálně.cz se proto pokusil zrekonstruovat, co se dělo za zavřenými dveřmi, když ještě v pondělí hlasy z regionů tvrdily, že Věci veřejné vládu nepoloží. 

"Hlavně se mluvilo," líčí dění jeden z účastníků jednání. "Vystřídali se opravdu všichni," dodává. Diskusi podle účastníků přerušily jen dvě odpolední patnáctiminutové přestávky na kávu a kolem druhé čas na rychlý oběd.

Co konkrétně kdo říkal a jak kdo na odchod z vlády reagoval, oslovení účastníci jednání nechtěli na jméno komentovat. "Dohodli jsme se tak, abychom nesnižovali a nezpochybňovali výsledek jednání a vystupovali po tomto těžkém rozhodnutí jednotně," vysvětluje mlčení další z členů grémia VV.

Nicméně přesto z rozhovorů s členy vedení vyplynulo, že Karolína Peake se snažila klidnit emoce. Některé regiony pak byly přesvědčené, že se s razantními rozhodnutími má ještě počkat a s koaličními partnery by se mělo zkusit jednat.

Místopředseda VV Tomáš Jarolím.
Místopředseda VV Tomáš Jarolím. | Foto: Ludvík Hradilek

Jarolím jako Josef Dobeš

Nad případným odchodem z vlády pak podle pozorovatelů nejásal ani ministr Kamil Jankovský, který během dne musel odpovídat i na otázky, jak to bylo s jeho souhlasem či nesouhlasem s údajným "pučem" Kristýny Kočí. "Řekl ale, že pokud bude takové usnesení, tak jej bude respektovat," líčí zdroj z jednání.

Jarolím na svou stranu, a to spíše nečekaně, získal část "večkových" poslanců. Původně to totiž vypadalo, že strhne k akci zástupce regionů, kteří nejsou zvyklí balancovat na vahách vládních vyjednávání.

"Bavili jsme se i o tom, jestli ho ztratíme, nebo ne," popisoval průběh jednání jeden z přítomných poslanců. Do přemýšlení členů grémia se podle něj promítl i nedávný odchod Josefa Dobeše z ministerstva školství. "Obětovali jsme svého člověka, který držel program, a rezonovalo, že to nechceme opakovat," dodává. Na přetřes pak podle něj přišly i další případné rezignace.

Špičky Věcí veřejných se ovšem musely vypořádat i s návrhem svolat narychlo ideovou konferenci, aby o budoucnosti VV ve vládě rozhodlo co nejširší plénum. "Nakonec se ale zjistilo, že by to nešlo tak snadno podle stanov. A taky... představte si to, tady jsme diskutovali v 35 lidech deset hodin…," podotýká účastník jednání.

"Demise není odchod z vlády"

Oslovení účastníci jednání se pak shodují, že pomyslný zlom přišel, když si členové vedení VV ujasnili, že nemusí vypovídat koaliční smlouvu, ale jako zdvižený prst směrem ke koaličním partnerům postačí, když "jen" podají ministři demisi s podmínkou revize koaliční smlouvy.

"Několikrát se kdosi z regionu Jarolíma zeptal, zda je nutné odejít z vlády. On odpověděl, že mu stačí, když ministři podají rezignaci. Do té doby to bylo o prsa," popisuje zvrat jeden z nich.

Před samotným hlasováním, jež bylo na poslední chvíli tajné, rovněž vystoupili ministři, zda na svých místech lpí a zda se nemůže stát, že přes rozhodnutí grémia ve vládě setrvají. Poté, co přislíbili odchod,  členové grémia drtivou většinou rozhodli o ultimátu pro ODS a TOP 09.

 

Právě se děje

před 3 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy