Rathův pobočník Bušina prý padělal maturitní vysvědčení

ČTK ČTK
8. 10. 2011 21:50
Maturovat měl na hotelové škole v Poděbradech, tam ho však nikdo nezná
David Rath (na snímu) měl zřejmě vypečeného spolupracovníka.
David Rath (na snímu) měl zřejmě vypečeného spolupracovníka. | Foto: Jan Langer

Praha - Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina prý padělal své maturitní vysvědčení.

Pokud by se podezření potvrdilo, mohl by přijít o vysokoškolské tituly. Bušina obvinění odmítá, informovala v sobotu televize Prima. Někdejší blízký spolupracovník hejtmana Davida Ratha (ČSSD) byl již před časem obviněn z mnohamilionových daňových podvodů.

Bušina se prokazoval maturitním vysvědčením ze Střední hotelové školy v Poděbradech. Tam ho však nikdo nezná. "Opravdu jsme podle dokumentace uložené v archivu školy zjistili, že tato osoba tady nestudovala. Vysvědčení, které jsme měli od policie k posouzení, je evidentní padělek," řekla televizi ředitelka školy Jana Podoláková.

Na vysvědčení nesouhlasí studijní obor ani číselný kód, zfalšovaný je prý i podpis tehdejšího ředitele a razítko školy. Nesedí ani jméno třídní učitelky, nikdo takový na škole nikdy nepracoval.

Bušina, který v 90. letech reprezentoval v boxu, veškerá obvinění odmítá. "Studoval jsem v rámci sportovního režimu, dojížděl jsem tam s manažerem klubu. Byl jsem tam asi pětkrát nebo šestkrát, vykonával jsem tam poslední zkoušku. Následně jsem čekal v předsálí a manažer klubu mi donesl maturitní vysvědčení," řekl Primě s tím, že si některé věci nevybavuje přesně, protože školu navštěvoval už před 16 lety.

Maturitním vysvědčením se prokazoval se i na vysokých školách. Teoreticky by mohl o své vysokoškolské diplomy přijít.

"Je možné zrušit vydaný vysokoškolský diplom, jestliže se prokáže, že nebyly splněny základní zákonné podmínky pro jeho vydání. A samozřejmě jednou ze zákonných podmínek je, že ten člověk má maturitu," řekl Primě Jiří Hantl, ředitel odboru vysokých škol ministerstva školství. Problémem však může být to, že věc je už promlčená.

Bušina byl spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků nejprve v červnu 2009. Skupina podle státního zastupitelství způsobila škodu nejméně 300 milionů korun. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD.

Kriminalisté v souvislosti s tímto případem obvinili i úředníka středočeského finančního ředitelství Jaromíra Svobodu.

Druhé obvinění přišlo letos v srpnu. Podle policie Bušina pomáhal pomocí fingovaných faktur některým firmám v Česku odvádět nižší daně. Spolu se šesti společníky údajně připravil stát o dalších 253 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Soud potrestal tříletou podmínkou někdejšího zaměstnance chemičky v Děčíně v souvislosti s únikem fenolu před třemi lety. Zemřeli kvůli tomu dva lidé

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy