Rathův idiot a Bártův prostředníček skončí bez pokuty

ČTK ČTK
17. 1. 2012 17:35
Sněmovní výbor řešil další vulgarity poslanců
Důkaz, který přinesly Parlamentní listy, se zvětšeninou Bártova gesta.
Důkaz, který přinesly Parlamentní listy, se zvětšeninou Bártova gesta. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý nezahájil řízení s poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) ani s předsedou klubu Věcí veřejných Vítem Bártou za jejich chování na schůzi sněmovny. Novinářům to řekl předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ratha výbor vyzval, aby zaplatil desetitisícovou pokutu, kterou dostal již dříve v jiné kauze.

Rath už v minulosti dostal desetitisícovou pokutu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), kterého vinil z opilství. Rath nezaplatil, soud o pokutu prohrál a podal kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.

Nyní na Ratha přišla stížnost za jeho výrok na adresu ministra zemědělství a bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Hovořil o něm jako o "užitečném idiotovi". Rath pronesl tato slova při jednání o koaličním návrhu na zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Kritizoval prodej některých krajských nemocnic, který se odehrál v době, kdy byl hejtmanem Bendl.

"Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?" tázal se Rath.

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta pro změnu použil vulgární gesto při jednom z hlasování, které provázelo desítku hodin trvající debatu o reformních zákonech na listopadové schůzi sněmovny. Fotograf ho zachytil se vztyčeným prostředníkem. Bárta již dříve řekl, že gesto nepoužil úmyslně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy