Rathův idiot a Bártův prostředníček skončí bez pokuty

ČTK ČTK
17. 1. 2012 17:35
Sněmovní výbor řešil další vulgarity poslanců
Důkaz, který přinesly Parlamentní listy, se zvětšeninou Bártova gesta.
Důkaz, který přinesly Parlamentní listy, se zvětšeninou Bártova gesta. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý nezahájil řízení s poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) ani s předsedou klubu Věcí veřejných Vítem Bártou za jejich chování na schůzi sněmovny. Novinářům to řekl předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ratha výbor vyzval, aby zaplatil desetitisícovou pokutu, kterou dostal již dříve v jiné kauze.

Rath už v minulosti dostal desetitisícovou pokutu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), kterého vinil z opilství. Rath nezaplatil, soud o pokutu prohrál a podal kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.

Nyní na Ratha přišla stížnost za jeho výrok na adresu ministra zemědělství a bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Hovořil o něm jako o "užitečném idiotovi". Rath pronesl tato slova při jednání o koaličním návrhu na zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Kritizoval prodej některých krajských nemocnic, který se odehrál v době, kdy byl hejtmanem Bendl.

"Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?" tázal se Rath.

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta pro změnu použil vulgární gesto při jednom z hlasování, které provázelo desítku hodin trvající debatu o reformních zákonech na listopadové schůzi sněmovny. Fotograf ho zachytil se vztyčeným prostředníkem. Bárta již dříve řekl, že gesto nepoužil úmyslně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy