Rathův idiot a Bártův prostředníček skončí bez pokuty

ČTK ČTK
17. 1. 2012 17:35
Sněmovní výbor řešil další vulgarity poslanců
Důkaz, který přinesly Parlamentní listy, se zvětšeninou Bártova gesta.
Důkaz, který přinesly Parlamentní listy, se zvětšeninou Bártova gesta. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý nezahájil řízení s poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) ani s předsedou klubu Věcí veřejných Vítem Bártou za jejich chování na schůzi sněmovny. Novinářům to řekl předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ratha výbor vyzval, aby zaplatil desetitisícovou pokutu, kterou dostal již dříve v jiné kauze.

Rath už v minulosti dostal desetitisícovou pokutu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), kterého vinil z opilství. Rath nezaplatil, soud o pokutu prohrál a podal kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.

Nyní na Ratha přišla stížnost za jeho výrok na adresu ministra zemědělství a bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Hovořil o něm jako o "užitečném idiotovi". Rath pronesl tato slova při jednání o koaličním návrhu na zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Kritizoval prodej některých krajských nemocnic, který se odehrál v době, kdy byl hejtmanem Bendl.

"Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?" tázal se Rath.

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta pro změnu použil vulgární gesto při jednom z hlasování, které provázelo desítku hodin trvající debatu o reformních zákonech na listopadové schůzi sněmovny. Fotograf ho zachytil se vztyčeným prostředníkem. Bárta již dříve řekl, že gesto nepoužil úmyslně.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy