Rath řeší nový problém: spor v ČLK

Redakce DOM
1. 11. 2005 16:53
Praha - V úterý ráno Davidu Rathovi svitla naděje, že se atmosféra kolem něj uklidní. Odpoledne přišel nový spor, přímo před novináři.
Kontroverzní prezident Lékařské komory překonal další schod na cestě do vysoké politiky.
Kontroverzní prezident Lékařské komory překonal další schod na cestě do vysoké politiky. | Foto: Aktuálně.cz

Ranním oznámením, že se vzdá postu prezidenta Lékařské komory, chtěl Rath ukončit patovou situaci, do níž ho vystavil prezident Václav Klaus. Ten odmítl Ratha jmenovat ministrem zdravotnictví, pokud zůstane v čele komory.

Nynější první náměstek ministerstva tudíž ohlásil, že ve středu odstoupí a pravomoci svěří představenstvu ČLK. Tím však pobouřil viceprezidentku komory Helenu Fouskovou, která je přesvědčena, že po Rathově odchodu má řídící pravomoc ona. V úterý odpoledne se nechala slyšet, že se o tuto možnost bude i soudit.

A vzápětí se s Rathem pohádali před zraky novinářů (Přehrajte si Audio).

Klaus váhá

Prezident Václav Klaus však odpoledne naznačil, že o odpovědí na otázku, zda jmenuje Ratha ministrem, ještě vyčká. "Momentálně je situace poněkud nejasná a na jejím vyjasnění pracujeme. Prezident má v této chvíli k dispozici od premiéra dvě žádosti ke jmenování ministrem zdravotnictví: První pro doktora Ratha. Druhou, v níž premiér požaduje pověření sebe sama pro stejnou funkci. Tyto žádosti jdou proti sobě, je zjevné, že oba nemohou usednout na jednu židli. Jakmile se tyto nejasnosti ozřejmí a bude jasné, co vlastně premiér skutečně navrhuje, bude prezident reagovat," sdělil jeho mluvčí Petr Hájek.

Rath (profil ZDE) , v této chvíli první náměstek ministra, řekl v úterý dopoledne Frekvenci 1, že post prezidenta ČLK bude volný od středy. Dodal, že na 14. ledna příštího roku svolal volební sjezd komory.

David Rath je i nyní faktickým šéfem zdravotnictví. Jako první náměstek sice formálně podléhá ministru Zdeňku Škromachovi, který ve vládě převzal odpovědnost po odvolání ministryně Milady Emmerové, avšak ve skutečnosti vyjednává o vývoji v resortu samostatně. (Přečtěte si Rathovu vizi

Rathova rezignace na post v ČLK byla očekávána, už na začátku týdne novinářům řekl: "Je to velmi pravděpodobné." Prezident Václav Klaus, který Rathovo současné angažmá považuje za střet zájmů, na to reagoval slovy: "To je výrok, který mě vůbec nezajímá, mě zajímá výrok 'vzdal jsem se', ne 'vzdám se'."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy