Rath by chtěl nechat postavit Chobotnici v Ruzyni

Jeho návrh je zatím jen gestem pro ODS, která stavbu nechce

Praha  - Knihovna, kterou navrhl zemřelý architekt Jan Kaplický, by mohla vyrůst poblíž ruzyňského letiště. V diskusním pořadu Partie to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. 

Uvedl to s tím, že je to nápad spolustraníka Davida Ratha. Národní knihovna by tedy  mohla v budoucnu stát na území středočeského kraje, jehož je Rath hejtmanem.

Paroubek zdůraznil, že přesunutí kontroverzní budovy z pražské Letné, kde se ji nepodařilo prosadit, za okraj metropole není ideální. Podle něj navíc není jisté, jak a zda vůbec se podaří vyřešit všechny komplikace spojené s vlastnictvím autorských práv i nevyhnutelnými změnami v projektu, uvedla ČTK.

Foto: Ondřej Besperát

Nová Národní knihovna architekta Jana Kaplického vzbuzovala a vzbuzuje vyhraněné emoce, byť zůstává jen jako návrh na papíře. Soutěž na návrh knihovny Kaplický vyhrál jednomyslným souhlasem porotců už více než před dvěma lety.

Proti blobu se však postavili někteří politici, hlasitě se ozval například prezident Václav Klaus. Pražský magistrát v čele s Pavlem Bémem byl původně pro knihovnu, ale později zejména přičiněním ODS obrátil. Sociální demokraté blob, včetně Paroubka a Ratha, podporovali.

Letos v lednu Kaplický zemřel a o odepsaný projekt se začalo znovu bojovat. Sbíraly se podpisy, demonstrovalo. Knihovna je dál předmětem politického sporu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 58 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy