Radar v Česku: Rusko chce v Brdech stálé inspektory

elb, mch
6. 7. 2008 15:00
Ruský velvyslanec pohrozil "adekvátními kroky"

Praha - Mimořádně zplnomocněný ruský velvyslanec Alexej Fedotov dnes uvedl, že Rusku možnost nepravidelných inspekcí radarové základny v Brdech nestačí.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce Fedotov uvedl, že pro Rusko je přijatelná pouze stálá přítomnost ruských expertů.

"Ruskou stranu může uspokojit jen takový stav, kdy inspektoři budou neustále na objektech protiraketové obrany," zdůraznil velvyslanec s tím, že inspektoři by měli být přítomni i na plánovaném zařízení v Polsku.

V česko-americké smlouvě o umístění radaru v Brdech přitom existuje možnost ruských inspekcí, které podle smlouvy bude muset schválit česká strana. Takové opatření však Rusku nestačí.

Fedotov zároveň avizoval, že pokud Česko smlouvu o radaru podepíše, přistoupí jeho země k "adekvátním krokům" směřujícím k bezpečnosti Ruska.

Adekvátní ruské kroky

Velvyslanec v pořadu ČT zároveň uvedl, že jeho vlast nezměnila svůj postoj k umístění americké radarové základny v Brdech. Dosud se prý nestalo nic, co by ruské obavy rozptýlilo.

Fedotov poté uvedl, že pokud se podepíše smlouva o umístění radaru, učiní Rusko "adekvátní kroky", aby si zajistilo vlastní bezpečnost. O jaká opatření půjde však neuvedl.

Podle Fedotova detaily upřesní zástupce ruského ministerstva obrany, který se ve dnech 8. až 11. července zúčastní v Praze konference o protiraketové obraně. "On tam vyloží pozici ruské federace a dotkne se i důsledků pro evropskou bezpečnost realizace tohoto projektu," uvedl velvyslanec.

"Oficiální ruská místa pociťují hluboké zneklidnění ohledně bezpečnosti Ruska po možném podepsání této možné smlouvy," řekl velvyslanec.

Čtěte více: Riceová podepíše smlouvu, kterou poslanci nechtějí

Smlouvu o umístění amerického radaru v Česku by v úterý v Praze měla podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Dohoda však začne platit až v případě, že ji ratifikuje parlament a podepíše prezident.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy