Ráda bych za poradce Iva Mathého, říká nová ministryně

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 12. 2011 20:57
Rozhovor s Alenou Hanákovou také o tom, proč ji kulturní scéna nechtěla za ministryni
Alena Hanáková.
Alena Hanáková. | Foto: TOP 09

Praha - Jednání Nečasovy vlády se ve středu poprvé účastnila nová ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN), kterou v úterý jmenoval do funkce prezident Václav Klaus.

Původní profesí je Hanáková učitelkou a sama věří, že zkušenosti z této práce jí pomůžou i při její nové práci.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že by si za poradce ráda vzala Iva Mathého, kterého část kulturní scény prosazovala místo ní.

Ostatně právě lidem z kultury vzkazuje: "Nejsem méněcenná jen proto, že nejsem přímo z oboru a že nepocházím z Prahy."

Aktuálně.cz: Poměrně dlouho jste s přijetím ministerské funkce váhala. Co bylo tím impulzem, že jste nakonec kývla?

Těch impulzů bylo možná víc, i když musím upřímně říct, že obava, která plynula z té odpovědnosti, byla větší. Hlavním důvodem byl vztah ke kultuře jako takové.

A.cz: Váš předchůdce často říkal "jako u nás v Berouně". Budete to dělat jako ve Vizovicích?

Myslím, že to ani dost dobře nejde, nemůžu to udělat stejně. Těch deset let v politice, komunální politice, mně snad pomůže ve vedení a manažerském přístupu.

A.cz: Máte už vybrané poradce nebo spolupracovníky na ministerstvo?

Zatím ne. Ale samozřejmě o tom uvažuju, kdo by přicházel v úvahu. Ale není to tak, že bych teď řekla - musíme vyměnit jednoho, dva, deset lidí, nebo naopak - nebudeme nikoho měnit. To je zatím předčasné.

Foto: Jan Němec

Pana Mathého bych jako poradce ráda

A.cz: Je ve hře Ivo Mathé v roli poradce?

Ve hře to je, byla bych velice ráda. Pokud on s tím nebude mít problém, ráda bych mu to nabídla.

A.cz: Váš předchůdce upřednostňoval spíše ekonomické hledisko - do čela institucí chtěl ekonomy. Budete vy vybírat například do čela galerie spíše umělce, nebo ekonoma?

Kdo se bude zabývat ekonomikou, by měl být ekonom. A ten, kdo bude mít co do činění s živou kulturou, by měl být ten, kdo se jí už zabýval léta. Bylo by špatně, kdyby to bylo obráceně.

A.cz: Vezměme jako příklad třeba přímo ředitele velké galerie - jmenovala byste spíše ekonoma, nebo umělce?

To je složitá otázka. Ale i člověk z oboru může být výborný manažer a k sobě si pak může vzít dobrého ekonoma.

Jsme kulturní národ

A.cz: Jak je to podle vás s kulturností českého národa?

Nemyslím, že je to špatné. Myslím, že jsme velmi kulturní národ. Když se podíváte i do nejmenších vesniček, máte tam ochotnické divadelní soubory, pořádají se různé kulturní akce, bojují o to, aby se zachovala kina. Ale je důležitá i podpora ze strany státu.

Foto: Jan Němec

A.cz: A jsme u toho. Budete na to mít dost peněz?

No nikdy na to nebudeme mít dost peněz. To bych musela být velmi naivní.

Že nejsem z Prahy? Nevadí...

A.cz: Během vaší nominace se objevovaly námitky: je to "družinářka" nebo "starostka Vizovic nemůže řídit kulturu". Dokážete čelit pražským kulturním vlčákům?

Pevně doufám, že jim nebudu muset čelit. I jako starostka s pedagogickou praxí mám, myslím, co nabídnout. Nejsem méněcenná jen proto, že nejsem přímo z oboru a že nejsem z Prahy. Ale pořád doufám, že se nedostaneme do roviny soupeření, aby to bylo bitevní pole. Mělo by nám jít o jedno.

A.cz: Ale vy víte, že i v kulturní obci je velké soupeření o peníze - kdo si ukousne z koláče víc...

To je všude.

A.cz: Takže počítáte s tím soupeřením a tlaky?

Tak nepředpokládám, že někdo řekne s nadšením "to nevadí, že se na nás nedostalo". Jistěže tlaky budou, ale věřím, že to nakonec nebude vyhraněná situace. A třeba také bude možné najít víc peněz i uvnitř resortu. Ale to se teprve ukáže.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy