Prvních sto dnů. Zemanův program prořídl, ubylo cest. Není důvod to zahušťovat, říká Ovčáček

Jiří Pšenička
15. 6. 2018 5:30
V sobotu to bude přesně 100 dnů, co prezident Miloš Zeman zahájil druhý prezidentský mandát. Analýza Aktuálně.cz ukazuje, že oproti začátku prvního mandátu v roce 2013 se minimálně styl jeho práce výrazně změnil. Daleko méně než před pěti lety opouští Pražský hrad a lánský zámek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale důrazně odmítá, že by hlava státu pracovala s nižším nasazením.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - "Budu se těšit na dalších pět let plného pracovního nasazení, budu nadále jezdit mezi občany, setkávat se s nimi a poslouchat jejich názory, budu pracovat tak, jak jsem pracoval doposud," prohlásil Miloš Zeman na konci ledna v pražském TOP Hotelu, když po vítězných prezidentských volbách promlouval z pódia ke svým fanouškům a televizním divákům.

Po prvních 100 dnech druhého mandátu je ale zřejmé, že minimálně styl jeho práce se v čase výrazně změnil. Nepracuje tak jako na začátku prvního mandátu v roce 2013.

Jak vyplývá z přehledu Zemanových oficiálních veřejných aktivit (viz grafika), zatím daleko méně cestuje do zahraničí, stejně tak do českých a moravských krajů, méně opouští Pražský hrad a lánský zámek, méně se objevuje mezi občany. Před pěti lety touto dobou měl už za sebou čtyři zahraniční cesty (Slovensko, Rakousko, Polsko a středoevropský summit v Bratislavě), letos jen dvě (Slovensko, Polsko). Podobné je to s vnitrozemským cestováním.

Letos se zatím vypravil mimo Prahu jen na tři dny do Moravskoslezského kraje a na sjezd KSČM do Nymburka. V roce 2013 měl po 100 dnech za sebou návštěvu Brna a tamního Ústavního soudu, návštěvu Olomouce (i s návštěvou sjezdu lidovců), účast na pietním aktu v Terezíně, pietním aktu v Lidicích, návštěvu valné hromady ČSTV v Nymburce, slavnostní otevírání studánek v obci Tři Studně.

Vedle toho byl tehdy i na sjezdu ČSSD v Ostravě a na sněmu hnutí STAN v Průhonicích u Prahy. Celkový seznam Zemanových aktivit v prvních 100 dnech z roku 2013 je zhruba dvojnásobný oproti letošnímu.

Když jde o osoby blízké, Zeman z hradních komnat ani letos vystoupit neváhá. Takto ve středu navštívil narozeninový koncert zpěváka Daniela Hůlky, jednoho z přátel, který s ním stál v lednu na "vítězném" pódiu v TOP Hotelu.

Ovčáček: Prezident jedná o vládě

Strohá statistika prezidentských aktivit ještě nemusí odrážet intenzitu a kvalitu práce. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček by podle svého vyjádření pro Aktuálně.cz považoval za "mimořádně nepoctivé, za kampaň a účelovku", pokud by se někdo odvážil tvrdit, že hlava státu nyní už nepracuje s plným pracovním nasazením.

"Evidentně jste si neráčil všimnout, že od znovuzvolení se pan prezident intenzivně věnuje své moderační úloze při jednání o vzniku vlády České republiky," připomněl také mluvčí.

Ovšem i jednání s parlamentními politiky, která v grafice zahrnuta nejsou, byla v roce 2013 o dost četnější. Letošních oficiálních "politických schůzek" prezidenta napočítala redakce celkem 19 (naposledy tento týden s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem a s premiérem Andrejem Babišem), v roce 2013 měl Zeman za stejné období schůzek podobného charakteru 32.

Tehdy se netýkaly nové vlády a neúčastnili se jich jen šéfové parlamentních stran (jako téměř výhradně letos), šlo často i o setkání s jednotlivými ministry Nečasovy vlády, ale také třeba se šéfy senátorských a poslaneckých klubů.

Jednu pravidelnou aktivitu - která v seznamu zachycena není - Miloš Zeman do svého programu přidal. Jde o každotýdenní rozhovor s majitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. Natáčí se v uzavřených prostorách lánského zámku. Nic tak častého prezident v roce 2013 s novináři nepodnikal. Pokud jde o mediální prezentaci, je "letošní Zeman" nepochybně aktivnější, než byl před pěti lety.

Proškrtané zahraniční cesty

Otázkou je, co se změní, až bude vláda sestavena, až získá důvěru a prezident se bude moci na delší dobu vzdálit z Prahy. Jiří Ovčáček upozorňuje, že už příští týden se hlava státu chystá na návštěvu Ústeckého kraje. Cesty do regionů prý budou pokračovat i po prázdninách.

Plánují se i zahraniční cesty. "Na podzim nás čeká jednání V4 na Slovensku, návštěva Spolkové republiky Německo a Čínské lidové republiky. V každém případě, máme před sebou celé další funkční období a není důvodu program extrémně zahušťovat. Druhé funkční období je vždy odlišné od prvního. I to je mým cílem, kterým se nikterak netajím," dodal doslova Ovčáček.

Nicméně i Lidové noviny upozornily, že Hrad už také proškrtal původní itinerář zahraničních cest. Zeman v minulých dnech jako jediný státník chyběl v Polsku, kde se neformálně sešly hlavy devíti států zemí střední a východní Evropy (místo českého prezidenta do Varšavy odcestoval šéf sněmovny Radek Vondráček).

Už je jisté, že Zeman nepoletí ani na pracovní cestu do USA, kde měl v New Yorku opětovně vystoupit na podzimním Valném shromáždění OSN. Podle deníku s největší pravděpodobností nepojede ani na návštěvu do Rakouska, na příští rok se má odsunout i cesta do Maďarska. Za měsíc by se ale měl Zeman zúčastnit summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Přes prázdniny plánuje hlava státu odpočinek. V Lánech i na chalupě v Novém Veselí.

Síly ubývají, základ je stále stejný

Podle politologa Ladislava Mrklase, prorektora vysoké školy CEVRO Institut, se Zemanovy síly s věkem tenčí, a je tak podle něj "evidentní, že mnohé dílčí bitvy a šarvátky již nevede prezident osobně, ale vedou je jeho lidé". Ti ale Zemanových nesporných strategicko-taktických kvalit nedosahují, míní politolog.

Obecně si Mrklas myslí, že prvních 100 dnů druhého prezidentského mandátu vlastně nic nového nepřineslo. "Miloš Zeman stále svádí souboje o své místo na slunci a o svůj vlastní obraz v historii," nevidí politolog rozdíl.

Naproti tomu známý kritik Hradu Jiří Pehe si údajného posunu všímá. A to nejen co se fyzických sil týče. "Rozdíl vidím zejména v tom, že Zeman už zcela otevřeně 'kope' za Rusko a že ještě zvýšil intenzitu útoků na své oponenty," míní politolog.

"I jeho ohýbání ústavy se zdá být intenzivnější než v minulém období, což demonstruje zejména na způsobu, jakým se angažuje ve vzniku nové vlády, nebo odmítáním jmenovat nové soudce jen proto, že návrh podal končící ministr Robert Pelikán, s nímž má nevyřízené účty z kauzy Nikulin," komentuje pro Aktuálně.cz proměny na Pražském hradě politolog Pehe.

Video: Pálení trenýrek? Zeman je vyhořelý, taková šaškárna má zakrýt něco podstatnějšího, míní Honzejk

Doufám, že novináři nepodlehnou téhle taškařici a budou hledat to podstatné, říká komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy