První úkol poslance Bendy: Vydat kolegu z Babišova ANO

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 11. 2013 20:40
Žádost o vydání poslance Bronislava Schwarze už doputovala do sněmovny.
Marek Benda: Už záhy bude muset řešit žádost o vydání svého kolegy poslance.
Marek Benda: Už záhy bude muset řešit žádost o vydání svého kolegy poslance. | Foto: ČTK

Praha - Žádost o vydání poslance hnutí ANO Bronislava Schwarze, obžalovaného z překročení pravomocí úřední osoby a omezování svobody, poputuje ještě během čtvrtka nebo pátku do rukou předsedy mandátového a imunitního výboru Marka Bendy.

Napsal o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider s tím, že o žádosti o vydání už ví i novopečený šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

"Byl jsem informován, že nějaká žádost přišla. Jakmile se k ní dostanu, předám ji předsedovi výboru. Předpokládám, že těmito administrativními věcmi se budu zabývat zítra," sdělil Insideru Hamáček.

Výbor následně Sněmovně doporučí, jak se k žádosti Okresního soudu v Mostě postavit. A vyžádat si důležité dokumenty k případu - například rozsudky. Ten poslední, který ve dva a půl roku se táhnoucím případu padl, má deník Insider k dispozici.

Poslanec Schwarz je obžalován, že v roce 2006 jako policista překročil při zásahu pravomoci veřejného činitele a že se dopustil omezování osobní a domovní svobody. Podle žalobce vnikl bez povolení do bytu, kde se posléze našel přístroj na výrobu drog, přítomné nechal spoutat a zadržet.

Okresní soud v Mostě Schwarze, který dnes ve městě šéfuje strážníkům, obvinění zprostil, odvolací soud ale v jeho rozhodnutí našel chyby a případ mu vrátil k novému rozhodnutí. Mezitím však soudní proces přerušily volby, ve kterých Schwarz získal mandát i imunitu.

Jak vyplývá z rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem, mostecký soud se dostatečně nezabýval podstatou případu, a sice zneužitím pravomocí a omezením domovní a osobní svobody, ze kterých je Schwarz obžalován. Místo toho se věnoval dílčím okolnostem. Například obsáhle řešil, zda byl Schwarz do bytu pozván, či ne. To však podle odvolacího soudce není podstatné.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Co přesně soud na práci svých kolegů kritizoval? Projděte si originální dokumenty

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy