První úkol poslance Bendy: Vydat kolegu z Babišova ANO

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 11. 2013 20:40
Žádost o vydání poslance Bronislava Schwarze už doputovala do sněmovny.
Marek Benda: Už záhy bude muset řešit žádost o vydání svého kolegy poslance.
Marek Benda: Už záhy bude muset řešit žádost o vydání svého kolegy poslance. | Foto: ČTK

Praha - Žádost o vydání poslance hnutí ANO Bronislava Schwarze, obžalovaného z překročení pravomocí úřední osoby a omezování svobody, poputuje ještě během čtvrtka nebo pátku do rukou předsedy mandátového a imunitního výboru Marka Bendy.

Napsal o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider s tím, že o žádosti o vydání už ví i novopečený šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

"Byl jsem informován, že nějaká žádost přišla. Jakmile se k ní dostanu, předám ji předsedovi výboru. Předpokládám, že těmito administrativními věcmi se budu zabývat zítra," sdělil Insideru Hamáček.

Výbor následně Sněmovně doporučí, jak se k žádosti Okresního soudu v Mostě postavit. A vyžádat si důležité dokumenty k případu - například rozsudky. Ten poslední, který ve dva a půl roku se táhnoucím případu padl, má deník Insider k dispozici.

Poslanec Schwarz je obžalován, že v roce 2006 jako policista překročil při zásahu pravomoci veřejného činitele a že se dopustil omezování osobní a domovní svobody. Podle žalobce vnikl bez povolení do bytu, kde se posléze našel přístroj na výrobu drog, přítomné nechal spoutat a zadržet.

Okresní soud v Mostě Schwarze, který dnes ve městě šéfuje strážníkům, obvinění zprostil, odvolací soud ale v jeho rozhodnutí našel chyby a případ mu vrátil k novému rozhodnutí. Mezitím však soudní proces přerušily volby, ve kterých Schwarz získal mandát i imunitu.

Jak vyplývá z rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem, mostecký soud se dostatečně nezabýval podstatou případu, a sice zneužitím pravomocí a omezením domovní a osobní svobody, ze kterých je Schwarz obžalován. Místo toho se věnoval dílčím okolnostem. Například obsáhle řešil, zda byl Schwarz do bytu pozván, či ne. To však podle odvolacího soudce není podstatné.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Co přesně soud na práci svých kolegů kritizoval? Projděte si originální dokumenty

 

Právě se děje

před 10 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 37 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy