První hlasy z ODS: Klaus si měl amnestii lépe rozmyslet

Radek Nohl Radek Nohl
16. 1. 2013 13:55
V ODS se objevili první členové, kteří veřejně kritizují rozhodnutí prezidenta
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V ODS se objevili první členové strany, kteří se pustili veřejně do kritiky novoroční amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem.

Svého bývalého předsedu kritizují především za to, že se jeho rozhodnutí týká i velký kauz, které jsou nyní zastavovány.

Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci minulý týden potvrdily, že by vyšetřování mělo skončit u 18 případů.

Pražský městský soud naposled ve středu oznámil, že trestní stíhání zastavuje v případech podnikatele Tomáše Pitra nebo bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Stát v těchto případech přišel o zhruba 50 milionů korun.

Občanští demokraté z Prahy-západ si kvůli Klausově amnestii odsouhlasili usnesení, v němž Kanceláři prezidenta republiky doporučují, aby příště lépe analyzovala dopady amnestie. A zároveň uvádí, že s rozsahem rozhodnutí nesouhlasí.

"Nezpochybňují právo amnestii vyhlásit. Budí to na mě dojem, že to bylo všechno připravené," řekl Aktuálně.cz předseda ODS Praha-západ Petr Makovský.

ODS: Kvůli amnestii Sobotka propadl

Podle jeho slov končí na základě amnestie až příliš mnoho kauz, které se ani nedostaly do fáze odsouzení.

Přemysl Sobotka.
Přemysl Sobotka. | Foto: Přemysl Sobotka, Facebook

Makovský tvrdí, že situaci okolo novoročního Klausova pardonu, jenž se má týkat tisíce vězňů, chce buňka ODS z Prahy-západ řešit i v rámci strany. Jaké konkrétní kroky chce dělat, ale již neuvedl.

Podle Makovského však měla amnestie vliv i na výsledek, který zaznamenal ve víkendových prezidentských volbách kandidát ODS Přemysl Sobotka.

Ten dostal od voličů jen zhruba 2,5 procenta a skončil předposlední, za ním se umístila pouze předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

Klaus: Byl to velmi promyšlený krok

Prezident Klaus odmítá, že by za špatným výsledkem Sobotky mohla být amnestie, kterou vyhlásil.

"Až hlavy zchladnou, tak všichni pochopí, že to byl rozumný a racionální krok, velmi promyšlený," řekl Klaus v neděli při Jizerské padesátce.

Oblastní sdružení Praha-západ nepatří v rámci strany k výrazným kritikům. Když loni probíhaly sněmy, které měly nominovat jména na nového předsedu ODS, nenominovalo sdružení na tuto funkci ani Petra Nečase, ani nikoho z rebelů kolem exposlance Petra Tluchoře. 

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy