Průzkum: Sněmovní volby by znovu vyhrála ČSSD

ČTK ČTK
7. 2. 2014 12:34
Podle agentury ppm factum by ČSSD získala 20,9 % hlasů, hnutí ANO pak 18,5 %.
Ve volebním štábu ČSSD
Ve volebním štábu ČSSD | Foto: Reuters

Praha - Podle modelu společnosti ppm factum research by volby do Poslanecké sněmovny nyní stejně jako na podzim vyhrála ČSSD. Získala by 20,9 procenta, druhé by skončilo ANO s 18,5 procenta. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by překročilo všech šest stran, které figurují v aktuálním složení dolní parlamentní komory.

Průzkum ppm factum, který proběhl od 23. ledna do 4. února na vzorku 963 občanů, tak přinesl jiné výsledky než ve čtvrtek zveřejněný průzkum agentury STEM. Podle něj by se největší podpoře voličů mělo těšit hnutí ANO.

Za ČSSD a hnutím ANO v průzkumu ppm factum skončila KSČM se ziskem 17,8 procenta, pak následovala TOP 09 a Starostové (11 procent), Úsvit (7,6 procenta), ODS (6,7 procenta) a KDU-ČSL (5,4 procenta). Do Sněmovny by se nedostaly Strana zelených ani SPOZ.

Při přepočtu na mandáty by ČSSD získala 51 poslanců, ANO 47 křesel, KSČM 43 mandátů, TOP 09 24 mandátů, Úsvit 16 mandátů, ODS 11 mandátů a KDU-ČSL osm mandátů.

Současná vládní koalice by tak měla v Poslanecké sněmovně většinu 106 křesel. Odhad mandátů je však zatížen výběrovou chybou, která může u kterékoliv strany představovat až dvě křesla, upozornila agentura.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy