Mimořádná zpráva

Prouza: Většina EU se nekloní k zavádění přísnějších sankcí

ČTK ČTK
8. 9. 2014 17:29
Česko se podle Prouzy také kloní k tomu je nezavádět, nebo alespoň mít mechanismus, jak nové sankce rychle zrušit.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Evropské unii nyní převládá názor, že přísnější sankce proti Rusku by se kvůli pozitivnímu vývoji na Ukrajině neměly zavádět.

Uvedl to státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v reakci na jednání v Bruselu o tom, zda připravená tvrdší opatření proti Rusku uvést v platnost. Česko se podle Prouzy také kloní k tomu je nezavádět, nebo alespoň mít mechanismus, jak nové sankce rychle zrušit.

"Myslím si, že dneska většina spíš přemýšlí o tom, že by se neměly sankce prohlubovat. Pokud všechny strany činí pozitivní kroky, které unie chtěla, a je vidět, že ty (už zavedené) sankce k něčemu vedly, tak není důvod v tuhletu chvíli vyhlašovat zpřísnění," soudí Prouza.

V pondělí vedl další zasedání pracovní skupiny k hodnocení dopadů sankcí mezi EU a Ruskem. "Názor, že bychom měli počkat na vývoj situace, je v tuto chvíli většinový," dodal.

"Česká republika bude podporovat posílení sankcí, pokud bude docházet k další eskalaci. Zatím slyšíme, že se situace naopak uklidňuje, takže máme pocit, že sankce by buď neměly být zaváděny, nebo pokud by byly zavedeny, tak ale mít velmi rychlý mechanismus, jak sankce potom rušit," doplnil Prouza český postoj.

Za důležité státní tajemník považuje, že EU má balíček přísnějších sankcí připravený. "Pokud by došlo k nějakému negativnímu vývoji na Ukrajině, tak je otázka 24 hodin, aby sankce byly zavedeny," poznamenal.

Vládě vadily možné dopady na strojírenský export

Na podobě rozšíření sankcí se v pátek shodli velvyslanci členských zemí. Sankce mají podle dostupných informací omezit přístup velkých ruských ropných a jiných firem s většinovou státní účastí na finanční trhy. Měly by také ještě více omezit vývoz některých technologií a zboží z unie do Ruska.

Právě zde v původním návrhu české vládě vadily možné dopady na český strojírenský export. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Česku podařilo jeho námitky prosadit.

Opět by měl být také rozšířen seznam osob, kterým EU zmrazí majetek a zakáže cesty do unie. Měl by se dotknout vedoucích činitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny, lidí z vlády Ruskem anektovaného Krymu či ruských rozhodujících činitelů a oligarchů.

Původně měla EU rozhodnutí o tom, zda nové sankce uvede v život, oznámit v pondělí odpoledne. Večer se kvůli tomu nicméně znovu sejdou velvyslanci členských zemí. Rozhodnutí by mělo padnout během pondělka a oznámeno pak má být v úterý.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy