Program sněmovny stojí, ODS rozehrála spor o gripeny

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 2. 2010 10:27
Kauzu gripenů bude mít sněmovna na dnešním programu

Praha - Občanská demokratická strana chce otevřít kauzu nákupu stíhaček Gripen.

Podařilo se jí dostat projednávání kauzy na dnešní jednání sněmovny a už oznámila, že bude požadovat, aby už uzavřenou kauzu otevřeli také vyšetřovatelé.

ODS reaguje na to, že britské úřady vznesly v kauze gripenů obvinění proti konkrétní osobě a toto obvinění se týká i podezření, že se při nákupu stíhaček uplácelo i v České republice. 

Levice to odmítá

ČSSD, za jejíž vlády se v roce 2002 o nákupu stíhaček rozhodlo, plány odmítá.

"Případ byl již dostatečně vyšetřen a na nic se nepříšlo," uvedl bezpečnostní expert socialisů Jeroným Tejc, který připomněl, že k žádnému výsledku nevedla ani práce vyšetřovatelů v domě, kdy ministerstvo nvnitra vedl Ivan Langer z ODS.

"Pokud někdo říká, že tady prokazatelně byla korupce a za tři čtyři roky u moci nebyl schopen nic vyšetřit, nejedná se o nic jiného než neschopnost, nebo snaha zamést to pod koberec," zaútočil na ODS.

Dakrát a dost

Ve sněmovně jinak pokračuje situace z minulých dní, kdy se ODS pokouší blokovat levici projednvání změn v sociálních výdajích, které by zvýšily nároky na rozpočet.

Levici se s pomocí několika lidovců podařilo omezit vystoupení poslanců ve sněmovně. Prosadila, že vystoupení budou mít desetiminutový časový limit a každý poslanec bude moci vystoupit maximálně dvakrát.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy