Proces s Bártou je absurdní reality show, míní Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 3. 2012 11:03
V každém případě je to ničivý prvek vůči politickému systému v ČR, prohlásil
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - K soudu s lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou se ve středu poprvé vyjádřil i prezident Václav Klaus.

Proces označil za absurdní reality show, která podle jeho slov poškozuje celou českou společnost.

Při představování své knihy Rok devátý prezident řekl, že soudní stání je ničivý prvek, který poškozuje českou politiku.

"V každém případě je to ničivý prvek vůči politickému systému v České republice. Je to nesmírně riskantní a všechny dohromady nás to zásadním způsobem poškozuje," prohlásil Klaus.

Obvodní soud pro Prahu 5 ve středu už třetí den vyslýchá svědky v korupčním případu obžalovaného Bárty, kterého loni Klaus označil za šikovného a bystrého politika.

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit své tehdejší stranické kolegy Škárku a Kristýnu Kočí koncem loňského března. Škárka je obžalován z přijetí úplatku.

Klaus považuje soud za "nešťastnou věc" a reality show v přímém přenosu, do níž "se plete všechno možné i nemožné" mající souvislost s potenciální trestnou činností a obecnou politikou.

 

Právě se děje

před 28 minutami

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy