Sobotka poslal demisi Valachové na Hrad, jejím nástupcem bude náměstek Stanislav Štech

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2017 14:40
Novým ministrem školství by se měl stát dosavadní náměstek Stanislav Štech. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka poté, co se setkal s končící ministryní Kateřinou Valachovou i se samotným Štechem. Návrh na jeho jmenování už Sobotka poslal na Hrad. Valachovou premiér chválil mimo jiné za zvýšení platů učitelů, ale i za to, že svou demisí pomohla zvýšit politickou kulturu. Prezident Zeman přitom naznačoval, že s přijetím demise Valachové možná počká. "Já budu Katku Valachovou ještě přemlouvat, aby si to rozmyslela, protože vím, že velká část odborné veřejnosti je pro to, aby zůstala ve funkci," řekl TV Barrandov.
Stanislav Štech na fotografii z října 2013
Stanislav Štech na fotografii z října 2013 | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové (oba ČSSD). Návrh na její odvolání odeslal na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

"Pro mě je velká pocta a čest, že se pan premiér rozhodl na tuto funkci navrhnout mou osobu. Domnívám se, že čas, který mi zbývá, je tak akorát na dotažení věcí, které jsme společně začali," uvedl Štech.

Premiér na schůzce s Valachovou řešil současný stav českého školství. Podle něj se jeho vládě podařilo zlepšit situaci učitelů i vzdělávání dětí. Jmenoval například zavedení povinné maturity z matematiky, navýšení rozpočtu pro školství či navýšení kapacit mateřských školek.

"Chtěl bych paní ministryni poděkovat za velmi dobře odvedenou práci," řekl Sobotka.

Na Štechovi bude, aby dal do pořádku dotace pro sport a vyjednal adekvátní rozpočet pro školství. "S rozpočtem, jak ho předložil ministr financí, nejsem spokojená. Máme větší počet dětí v základních školách, potřebujeme zvýšit kapacity. Zároveň pana Štecha čeká boj o co největší ohodnocení učitelů," uvedla Valachová.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, kdy se Zeman s Valachovou sejdou, napsal, že nevylučuje, že se tak stane v Brně. Dodal však, že o termínu zatím nemá přesnou informaci. Zeman zahajuje návštěvu Jihomoravského kraje v pondělí dopoledne, do Brna má ale jet už v neděli večer. Cestu po jižní Moravě ukončí ve středu odpoledne.

Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Zatím není jasné, jak se k Sobotkovým návrhům postaví prezident. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si rezignaci rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti. Za jednu z variant Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období.

"S panem prezidentem se určitě sejdu, jak je obvyklé. Uvidíme, co mi všechno sdělí. Nespekulovala jsem nad tím, co bych dělala, kdyby mi navrhl, ať dovládnu v demisi," uvedla Valachová. Kdy se má s prezidentem sejít, jí ale prezidentská kancelář ještě nesdělila.

Tisková konference po skončení jednání vlády. | Video:
 

Právě se děje

před 9 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy