Sobotka poslal demisi Valachové na Hrad, jejím nástupcem bude náměstek Stanislav Štech

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2017 14:40
Novým ministrem školství by se měl stát dosavadní náměstek Stanislav Štech. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka poté, co se setkal s končící ministryní Kateřinou Valachovou i se samotným Štechem. Návrh na jeho jmenování už Sobotka poslal na Hrad. Valachovou premiér chválil mimo jiné za zvýšení platů učitelů, ale i za to, že svou demisí pomohla zvýšit politickou kulturu. Prezident Zeman přitom naznačoval, že s přijetím demise Valachové možná počká. "Já budu Katku Valachovou ještě přemlouvat, aby si to rozmyslela, protože vím, že velká část odborné veřejnosti je pro to, aby zůstala ve funkci," řekl TV Barrandov.
Stanislav Štech na fotografii z října 2013
Stanislav Štech na fotografii z října 2013 | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové (oba ČSSD). Návrh na její odvolání odeslal na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

"Pro mě je velká pocta a čest, že se pan premiér rozhodl na tuto funkci navrhnout mou osobu. Domnívám se, že čas, který mi zbývá, je tak akorát na dotažení věcí, které jsme společně začali," uvedl Štech.

Premiér na schůzce s Valachovou řešil současný stav českého školství. Podle něj se jeho vládě podařilo zlepšit situaci učitelů i vzdělávání dětí. Jmenoval například zavedení povinné maturity z matematiky, navýšení rozpočtu pro školství či navýšení kapacit mateřských školek.

"Chtěl bych paní ministryni poděkovat za velmi dobře odvedenou práci," řekl Sobotka.

Na Štechovi bude, aby dal do pořádku dotace pro sport a vyjednal adekvátní rozpočet pro školství. "S rozpočtem, jak ho předložil ministr financí, nejsem spokojená. Máme větší počet dětí v základních školách, potřebujeme zvýšit kapacity. Zároveň pana Štecha čeká boj o co největší ohodnocení učitelů," uvedla Valachová.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, kdy se Zeman s Valachovou sejdou, napsal, že nevylučuje, že se tak stane v Brně. Dodal však, že o termínu zatím nemá přesnou informaci. Zeman zahajuje návštěvu Jihomoravského kraje v pondělí dopoledne, do Brna má ale jet už v neděli večer. Cestu po jižní Moravě ukončí ve středu odpoledne.

Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Zatím není jasné, jak se k Sobotkovým návrhům postaví prezident. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si rezignaci rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti. Za jednu z variant Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období.

"S panem prezidentem se určitě sejdu, jak je obvyklé. Uvidíme, co mi všechno sdělí. Nespekulovala jsem nad tím, co bych dělala, kdyby mi navrhl, ať dovládnu v demisi," uvedla Valachová. Kdy se má s prezidentem sejít, jí ale prezidentská kancelář ještě nesdělila.

Tisková konference po skončení jednání vlády. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy