Přímá volba prezidenta je ohrožena, nelíbí se senátorům

Kateřina Eliášová
11. 3. 2011 13:00
ODS je v Senátu nejednotná, vadí úprava pravomocí. Proti jsou i další senátoři
U poslanců pravděpodobně návrh přímé volby prezidenta projde, tvrdě však nahradí v Senátu
U poslanců pravděpodobně návrh přímé volby prezidenta projde, tvrdě však nahradí v Senátu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco zástupci koalice i opozice v Poslanecké sněmovně se už shodli na přímé volbě prezidenta a dolaďují poslední detaily, v horní komoře Parlamentu nad vznikající shodou kroutí senátoři hlavami.

A to nejen proto, že nebyli přizváni do odborné komise, která přímou volbu prezidenta dohaduje. Mnozí z nich zpochybňují samotný nápad měnit způsob volby hlavy státu a ti nejradikálnější z nich varují, že se v Senátu nenajde potřebná ústavní většina pro takovou změnu ústavy.

Senát je přitom pro přijetí této změny důležitý, bez jeho minimálně 49 hlasů to nepůjde.

Na čem se shodla koalice

Idilka ve sněmovně

 

"V senátorském klubu ODS na to rozhodně jsou různé názory, vůbec nejsme jednotní. Já osobně mám s přímou volbou velký problém. Nelíbí se mi snižování pravomocí hlavy státu, stejně jako zavedení tzv. impeachementu," řekl Aktuálně.cz senátor za ODS Petr Bratský.

Se svým pohledem rozhodně není v klubu osamocený. Proti se staví i senátoři z jiných politických stran.

Proč? To nám nikdo nevysvětlil

Třeba předsedkyně senátního klubu TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová rovněž pochybuje o tom, zda přímou volbu prezidenta podpoří. Přitom klub hájící stejné barvy ve sněmovně tuto změnu ústavy hájí.

"Zatím nám nikdo nebyl schopen vysvětlit, proč vůbec musíme nebo chceme měnit způsob volby prezidenta. Vždyť to neodpovídá našemu parlamentnímu systému," uvedla. "Neopírá se to o tradice, rovněž bych nedoporučoval tu přestavbu pravomocí," pokračuje v podobném duchu senátor Jaroslav Doubrava, který kandidoval za Severočechy.cz.

Problematice přímé volby hlavy státu se už věnovala i senátní komise pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury, jejíž členové napříč politickým spektrem přímou volbu spíše odmítli. Dokazuje to i zápis z jednání, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"Osobně se domnívám, že lidé mají momentálně jiné problémy, než je způsob volby prezidenta. Zvláště, pokud by to stálo miliardy navíc a o ty zase vláda zvedne daně," vyjádřil se problému sms zprávou ze zahraničí předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha (ČSSD).

Havel: Přímá volba neprojde

Další důvod, proč je přijetí přímé volby hlavy státu prakticky nemožné, nabízí bývalý prezident Václav Havel. Sám tento způsob volby prosazuje už od devadesátých let.

Havel se domnívá, že politici v parlamentu nebudou chtít přijít o jednu z nejvýznamějších kompetencí, kterou obě komory mají. "Vždycky jsem tu myšlenku podporoval, ale nikdy jsem nevěřil, že ji parlament přijme. Znamená to zbavit se významné kompetence, a to nikdo neudělá rád," řekl Havel v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Zdá se ale, že se politici chystají rozvinout velkou míru tvořivosti kolem kompetencí prezidenta, a mám dojem, že to je ve skutečnosti zakamuflovaný nesouhlas s celou přímou volbou. Všichni ji sice odhlasovali, ale žádný ji nechce," podotkl.

Kubera vede tažení

Úvahy o změně volby hlavy státu rozohnily i známého senátního kverulanta, senátora Jaroslava Kuberu (ODS). "Já už sháním napříč Senátem dostatečný počet lidí s podobným názorem, který mám já, aby pro přijetí změny ústavy nebyla k dispozici ústavní většina. A nepochybuji o tom, že to nebude problém," tvrdí Kubera.

Senátor Jaroslav Kubera s exposlancem Alešem Řebíčkem na kongresu ODS
Senátor Jaroslav Kubera s exposlancem Alešem Řebíčkem na kongresu ODS | Foto: Ludvík Hradilek

I jemu vadí, že se při diskuzi o této změně ústavy zapomnělo na Senát. "Klidně to postavím do roviny něco za něco," varuje. A má už i nápad, za co by souhlas nespokojených senátorů pro přímou volbu vyměnil. "Nepochybuji o tom, že každý senátor kývne na takovou změnu Ústavy, která donutí stát platit ty nápady ministerstev, které musejí teď platit obce. Sám takovou úpravu navrhnu," uvedl.

Šéf občanskodemokratických senátorů Richard Svoboda (ODS) připouští, že v jeho klubu je "široké spektrum názorů" na přímou volbu prezidenta.

On sám rovněž není nadšencem pro tento typ volby, pokud by ale nakonec byl návrh vlády "rozumný" , podporu by u senátorů podle něj najít mohl. "Ovšem čím více zásahů do kompetencí prezidenta, tím bližší je varianta, že se to jednání tady v horní komoře zablokuje," varuje.

Zapravdu mu dává i jeho kolega Jiří Oberfalzer (ODS), který by se nakonec byl ochoten vyslovit pro. "Nepřijatelné je však pro mě snižování pravomocí prezidenta, čímž bychom z něj dělali loutku a činili ho jaksi nesamostatným," domnívá se. Pravomoci by naopak posiloval, třeba prezidentovo veto. "Pokud se například na vetu shodne se senátem, k přehlasování v dolní komoře by byla třeba ústavní většina," řekl Aktuálně.cz.

Senátor Pavel Eybert zase poukazuje na to, že do hry mohou vstupit silné vlivové skupiny (neupřesnil které), které budou mít dostatek financí, aby zaplatily kampaň svého kandidáta. "Znevýhodňuje to malé strany," domnívá se Eybert.

Tápe i šéf senátorského klubu KDU-ČSL Václav Koukal, sám nestraník. V klubu prý ale zatím diskuze na téma přímé volby neproběhla. "Zažil jsem poslední volbu prezidenta, která byla velmi nedůstojná. Popravdě to už nechci zažít podruhé. Spíš než přímou volbu bych ale raději upravil jednací řády obou komor tak, aby k podobným excesům už nedocházelo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy