Přihrát si miliony? Podle ČSSD tomu zamezí hlasování

Martina Machová Martina Machová
25. 2. 2011 21:25
Socialisté by rádi srovnali praxi od obcí až po sněmovnu
Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto
Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté navrhují, aby se zpřísnil zákon o střetu zájmů a poslanci se senátory nemohli hlasovat o věcech, které se jich přímo týkají.

Nemělo by se napříště například opakovat případ jihočeského poslance za ODS Jana Špiky, který volně hlasoval o novele zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která prosazovala zmírnění regulačních opatření pro sluneční elektrárny.

Sám byl přitom spolumajitel společnosti, která obchoduje s elektřinou, a předsedou dozorčí rady firmy, jež sluneční elektrárny přímo staví.

Nově by nemělo stačit jen prosté oznámení možného střetu zájmů, ale o tom, zda může zákonodárce ve věci hlasovat a účastnit se diskuze, by rozhodli jeho kolegové.

To samé chtějí socialisté prosadit i v případě krajských zastupitelstev. I zde totiž podle současného znění zákona o krajích stačí, když zastupitel možný střet zájmů jen jednoduše ohlásí.

"Jde o to, aby se sjednotil postup na všech úrovních," komentoval iniciativu ČSSD hlavní předkladatel novely, poslanec Ivan Ohlídal. Současně připomíná, že srovnání praxe zapadá i do protikorupčních opatření.

Klíčová větu, kterou by rád do zákona o střetu zájmů a do zákona o krajích doplnil, totiž již existuje v zákoně o obcích. Zde přímo stojí "o tom, zda existuje důvod pro vyloučení z projednávání a rozhodování této záležitosti, rozhoduje tento orgán obce."

Ohlídal připouští, že by byl ochoten ustoupit z formulace "vyloučení z jednání" a zákonodárce by jen nesměl v případě odsouhlaseného střetu zájmů hlasovat.

Předkladatel zákona, poslanec ČSSD Ivan Ohlídal
Předkladatel zákona, poslanec ČSSD Ivan Ohlídal | Foto: ČSSD

Trojkoalice váhá

Aby novela mohla sněmovnou projít, potřebují socialisté i hlasy koaličních poslanců. A ti se prozatím k nápadu vyjadřují zdrženlivě.

"Ještě jsme se s tím nestačili seznámit," nechtěla být zatím konkrétní předsedkyně ústavně právního výboru za Věcí veřejné Karolína Peake

Podle legislativního experta ODS Marka Bendy je takto napsanou změnu možné provést jen u krajů, u poslanecké sněmovny a Senátu ovšem úpravu označuje za velice spornou.

Zakázat hlasování? To je revoluce

"Hlasování zákonodárců je ústavně upravené právo, jakékoli zásahy do něj by se tedy měly řešit ústavními zákony," míní.

A za problematickou považuje i samotnou případnou praxi. "Byl by například ministr, který je i poslancem, vyloučený z hlasování o důvěře vládě? Je to ještě střed zájmů?" upozorňuje. 

Obdobně se k návrhu sociálních demokratů staví TOP 09. V případě hejtmanství souhlasí a ráda by zavedla i možnost, že o tom, jestli je zastupitel ve střetu zájmů, může zastupitelstvo hlasovat i na návrh jiného zastupitele.

Současná legislativa počítá pouze s poctivostí, že se ke střetu přihlásí sám. Hlasování na takový návrh by se otisklo i do zákona o obcích.

Střet zájmů: Majetek nebo rodičovská?

Co se týče vyloučení zákonodárců, zde novelu označuje za revoluční a nabádá k obezřetnosti. I podle něj by zřejmě muselo jít o ústavní změnu.

"Velmi přesně by se rovněž musela vymezit hranice střetu zájmů, například že jde o vlastní čistě majetkový prospěch. Představte si, že by byl někdo vyloučen z hlasování o mateřské, protože má dítě," komentuje novelu ČSSD. 

Navíc se domnívá, že v případech volebního patu by vylučování zákonodárců mohlo být snadno zneužitelné.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 28 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy