Přidáme krajům miliony na státní správu, slibuje vnitro

ČTK ČTK
21. 1. 2013 16:16
V současnosti hradí ministerstvo vnitra podle Michala Haška asi 65 procent nákladů
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Kraje by mohly v budoucnu získat od státu desítky až stovky milionů navíc na výkon státní správy.

V současné době podle předsedy Asociace krajů Michala Haška hradí stát pouze asi 65 procent nákladů na tyto činnosti, od roku 2016 by je pak financoval plně, řekl v pondělí Hašek novinářům.

Návrh chce ministerstvo vnitra předložit do konce června vládě.

"Od roku 2015, respektive 2016 by stát nově poskytoval už 100procentní náhradu za výkon agend, které jménem státu vykonávají územní samosprávy," prohlásil Hašek.

Mezi tyto činnosti patří například agenda stavebního řízení nebo matriky.

"Ty peníze, které na to nyní musíme dávat, tak bereme z rozpočtového určení daní krajů, které bychom za jiných okolností mohli dát do nemocnic, na opravy silnic, na sociální ústavy a podobně," podotkl hejtman Jihomoravského kraje Hašek.

Podle něho by se krajům nejvíce zamlouvalo přijetí nové právní úpravy, která by přímo do Ústavy zakotvila povinnost státu zajistit financování činností, které musí územní samosprávy za stát vykonávat.

Ministerstvo: nemáme přesná data

Ministerstvu však zatím chybí přesná data o tom, jaký počet úkonů jednotlivé úřady vykonávají. "Až budeme mít výstupy v rámci registru práv a povinností, tak budeme vědět, jaký úředník dělá jakou agendu a v jakém množství," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Z toho poté bude úřad vycházet při stanovení konkrétní výše příspěvku.

Na pondělním jednání mezi hejtmany a špičkami vnitra, policie a hasičů se podle Haška diskutovalo také o návrhu zákona, který je v Poslanecké sněmovně a který řeší možnost dalšího financování záchranářů, hasičů a policistů z nově zřízeného fondu pojištění.

Ministr vnitra Jan Kubice uvedl, že tento návrh podporuje.

Podle Haška se probírala také aktuální bezpečnostní situace v krajích po amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem. "Ukazuje se, že ta situace alespoň z bezpečnostního hlediska není nijak dramatická," řekl Hašek.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy