Přichází Obroda, Drymlův klub se odstřihne od zemanovců

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 1. 2014 13:38
O oficiální registraci chce hnutí požádat ministerstvo vnitra v příštím týdnu
Vladimír Dryml.
Vladimír Dryml. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátorský klub pod vedením bývalého zemanovce Vladimíra Drymla se i v názvu odstřihne od SPOZ.

Dryml to ve středu oznámil spolu s ohlášením nového politického hnutí Obroda, které vzniká na základě stejnojmenné platformy nespokojených zemanovců. O oficiální registraci chce hnutí požádat ministerstvo vnitra v příštím týdnu.

"SPOZ prakticky znamená už jenom to, že pár lidí je kolem pana prezidenta na Hradě," uvedl Dryml. Zemanovci ho loni poté, co krizoval poměry uvnitř strany, ze svých řad vyloučili. Ve středu také řekl, že vstoupí do hnutí Obroda, nemá ale ambice stanout v jeho čele.

S nápadem na vznik Obrody přišel na podzim lobbista Miroslav Šlouf, kterého vedení SPOZ před volbami odstranilo z čela pražské kandidátní listiny.

Platforma obrody už loni apelovala na změnu poměrů uvnitř Strany práv občanů - zemanovci. Na předvánočním sjezdu, který SPOZ uspořádala po prohraných sněmovních volbách, se jim ale nepodařilo dosáhnout ani vypuštění prezidentova jména z názvu strany.

Sjezd rozhodnutí odsunul na letošní jaro. Podle Drymla si stranu zprivatizovali její bývalý předseda a prezidentův kancléř Vratislav Mynář, současný šéf SPOZ Zdeněk Štengl a místopředseda Martin Nejedlý.

Dryml také oznámil, že šestičlenný klub na příští schůzi Senátu navrhne horní komoře, aby mu umožnila poměrné zastoupení ve svých orgánech. To nyní zákon o jednacím řádu Senátu zaručuje pouze klubům, které vznikly na základě výsledků voleb, nikoli během volebního období. Drymlův klub vznikl až dva měsíce po volbách spojením bývalých sociálních demokratů se senátory KSČM a Jaroslavem Doubravou z hnutí Severočeši.cz.

Dryml pokládá současnou situaci za protiústavní a pohrozil podnětem k Ústavnímu soudu, pokud se mu v Senátu nepodaří dosáhnout dohody.

Klub podle Drymla nechce mít zastoupení ve vedení horní komory, chce mít ale místo v senátním organizačním výboru. Hodlá také uhájit funkci předsedy senátního výboru pro obranu a bezpečnost pro bývalého sociálního demokrata a člena Jozefa Regece. Podle povolebních dohod obsazení této funkce náleží ČSSD, která si podle svého někdejšího člena Drymla počíná v této věci nedemokraticky.

 

Právě se děje

Další zprávy