Příběh poslance Fialy: Začínal u Klause, přešel k Okamurovi a nakonec se spojil se Zemanem

Václav Dolejší
Aktualizováno 2. 3. 2016 20:28
Poslanec Radim Fiala stihl za posledních deset let vystřídat několik partií. V roce 1998 začínal svoji politickou kariéru v ODS vedené tehdy Václavem Klausem. V roce 2006 se stal prvně poslancem, během Nečasovy éry se ale stal kritikem strany a nakonec se v roce 2012 s ODS rozešel a vstoupil do nového projektu Tomia Okamury Úsvit. Po rozštěpení Úsvitu zůstal po Okamurově boku a založil s ním stranu Svoboda a přímá demokracie, kde se stal jejím místopředsedou. SPD se letos v krajských volbách spojila v několika moravských regionech se Stranou práv občanů a Radim Fiala je v Olomouckém regionu jejich společným kandidátem na hejtmana.
Radim Fiala (vlevo) s Tomiem Okamurou ještě v dobách Úsvitu.
Radim Fiala (vlevo) s Tomiem Okamurou ještě v dobách Úsvitu. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Zemědělský inženýr a aktivní mezinárodní rozhodčí v kynologii Radim Fiala má za sebou ve svých 46 letech už docela pestrou politickou kariéru. Prostějovský politik sedí v Poslanecké sněmovně už desátým rokem – a reprezentuje už čtvrtou stranu. Tento týden se Fiala stal společným olomouckým lídrem Okamurovců a Zemanovců pro říjnové krajské volby.

"V otázkách prosazování přímé demokracie, zastavení ilegální imigrace a zachování suverenity České republiky jsou oběma stranám blízká stanoviska prezidenta republiky Miloše Zemana," vysvětluje Fiala svůj krok.

Do politiky ho přitom přitáhl obdiv k Václavu Klausovi, stejně jako vyznával Margaret Thatcherovou. Do ODS vstoupil v roce 1998, když se od ní odtrhli Klausovi kritici. V roce 2006 byl zvolen poslancem, zpočátku se na Malé Straně jen nesměle rozkoukával – místo horlivých debat například reprezentoval Sněmovnu na evropském meziparlamentním šampionátu v golfu.

V éře Petra Nečase po roce 2010 se ale stal velkým kritikem směřování strany: Často kritizoval ODS, že moc „měkne“ a přestává být pravicovou stranou. Rozhořčený zvyšováním daní Nečasovou vládou na podzim 2012 definitivně občanské demokraty opustil – a zařadil se mezi skupinku rebelů kolem Petra Tluchoře, čímž beztak rozhádaný kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ztratil většinu hlasů.

Radim Fiala byl tehdy jediným poslancem ODS, který v závěrečném čtení hlasoval proti církevním restitucím. To ho sblížilo s ambiciózním Tomiem Okamurou, jenž zrovna zakládal své hnutí Úsvit. Ve volbách 2013 už úspěšně kandidoval v novém dresu, stal se z něj předseda Okamurovy poslanecké frakce.

Okamurovi zůstal věrný

Po vzpouře poslanců Úsvitu proti praktikám dominantního Okamury zůstal předsedovi jako jeden z mála věrný právě Fiala. Odešli a společně založili novou stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD), kde se Fiala stal jejím prvním místopředsedou.

"Lidé už nevěří, že v politice jde o program, o to, abychom sloužili lidem, a nikoliv pouze o funkce, koryta a loupež jejich daní. Je stále těžší hrát před občany politické divadlo," říkal Fiala vloni na jaře po svém dalším přestupu, což ovšem nebyla sebereflexe, nýbrž kritika ostatních vládních i opozičních stran.

A letos přišla další změna: v několika moravských regionech jdou Okamurovci do krajských voleb společně se Zemanovci, tedy se Stranou práv občanů (SPO). A Radim Fiala je v Olomouckém regionu jejich společným kandidátem na hejtmana.

Politických barev je to mnoho, ovšem pokud jde o milovaná zvířata, tady zůstává Radim Fiala konzistentní: Ve Sněmovně zůstává aktivním členem podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. A je také předsedou Ústřední komise pro ochranu zvířat proti týrání.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding, píše Deník N. Firma spravuje především úvěrovou skupinu Home Credit.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Chci se nejdřív sejít s Babišem, řekl Zaorálek o tom, zda převezme ministerstvo zahraničí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) měl stát ministrem zahraničí, řekl, že se chce nejdříve sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vadí mu, že resort podle jeho názoru nemá dostatečné kompetence a Česko postrádá jednotnou zahraniční politiku. 

"Protože jsem nespokojen s tím, jak dnes funguje ministerstvo zahraničí, tak jsem ochoten se pobavit se premiérem, jak to změnit. Zda je možné, aby existovala jednotná česká zahraniční politika. Nevím ale, jak v tom pořídím," řekl Zaorálek.

Zdroj: Domácí
před 6 minutami

Moskva varovala Spojené státy, ať se drží stranou od Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy