Prezidentské volby: Podpisy sbírá Zuzana Roithová

ČTK ČTK
19. 7. 2012 15:44
Podle europoslankyně je finanční limit na prezidentskou kampaň příliš vysoký
Europoslankyně Zuzana Roithová.
Europoslankyně Zuzana Roithová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová podporovaná KDU-ČSL ve čtvrtek oficiálně začala shromažďovat podpisy pod petici nutnou pro účast v přímé volbě.

Podpisy bude sbírat 5000 dobrovolníků, jejichž síť po celé republice se svým týmem vytvořila, uvedla na tiskové konferenci v Senátu.

Europoslankyně Roithová se sběrem podpisů čekala na schválení prováděcího zákona k prezidentské volbě. Senát ho schválil ve středu. Roithová bude i nadále působit v Evropském parlamentu, prezidentské kampani doma ale chce věnovat veškerý svůj volný čas.

Dobrovolníci budou podpisy pro její kandidaturu shromažďovat při osobním kontaktu, nepůjde tedy o anonymní kampaň. "Vím, že by bylo možné mít podporu deseti senátorů, ale od počátku chci získat širokou podporu touto formou," vysvětlila Roithová.

Limit na kampaň je příliš vysoký, míní Roithová

Kandidátka uvedla, že zákon o prezidentské volbě měl vstoupit v platnost již dříve. "To, že platí až od 1. října, vytváří řadu problémů, jako například zdanění darů získaných před účinností tohoto zákona," uvedla Roithová.

Podle ní je také nesmyslně vysoký finanční limit na prezidentskou kampaň. "Jestliže přímá volba prezidenta má být o nezávislém nestranném kandidátovi, potom způsob, kdy je jasné, že může být zvolen kandidát, který je buď multimilionářem, nebo se opírá o podporu oligarchů, nemůže být cílem, kvůli kterému se ČR rozhodla mít přímou volbu prezidenta," uvedla Rothová.

Sama prý chce peníze získávat od drobných dárců - pouze fyzických osob. Podle informací na jejím webu jí například bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda daroval 2000 korun. Dosud získala celkem 236 tisíc korun od 60 dárců. Hlavním mottem kampaně Roithové je "starost o člověka".

Kromě Roithové dnes svou prezidentskou kampaň zahájil i někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Oslovit veřejnost a získat podpisy potřebné pro kandidaturu chce v sérii běhů po České republice.

Podle některých průzkumů veřejného mínění by lidé na Hradě rádi viděli ženu. Roithová ale v současnosti mezi favority nepatří, naznačují průzkumy. Podle nich jsou jimi naopak někdejší premiér ČSSD Miloš Zeman, bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Soupeřit o přízeň budou s kandidáty ČSSD Jiřím Dienstbierem a ODS Přemyslem Sobotkou a s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Do volby jde i šéfka neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková.

Lidé si nástupce Václava Klause v přímé volbě zvolí na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy