Prezidentské volby: Podpisy sbírá Zuzana Roithová

ČTK ČTK
19. 7. 2012 15:44
Podle europoslankyně je finanční limit na prezidentskou kampaň příliš vysoký
Europoslankyně Zuzana Roithová.
Europoslankyně Zuzana Roithová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová podporovaná KDU-ČSL ve čtvrtek oficiálně začala shromažďovat podpisy pod petici nutnou pro účast v přímé volbě.

Podpisy bude sbírat 5000 dobrovolníků, jejichž síť po celé republice se svým týmem vytvořila, uvedla na tiskové konferenci v Senátu.

Europoslankyně Roithová se sběrem podpisů čekala na schválení prováděcího zákona k prezidentské volbě. Senát ho schválil ve středu. Roithová bude i nadále působit v Evropském parlamentu, prezidentské kampani doma ale chce věnovat veškerý svůj volný čas.

Dobrovolníci budou podpisy pro její kandidaturu shromažďovat při osobním kontaktu, nepůjde tedy o anonymní kampaň. "Vím, že by bylo možné mít podporu deseti senátorů, ale od počátku chci získat širokou podporu touto formou," vysvětlila Roithová.

Limit na kampaň je příliš vysoký, míní Roithová

Kandidátka uvedla, že zákon o prezidentské volbě měl vstoupit v platnost již dříve. "To, že platí až od 1. října, vytváří řadu problémů, jako například zdanění darů získaných před účinností tohoto zákona," uvedla Roithová.

Podle ní je také nesmyslně vysoký finanční limit na prezidentskou kampaň. "Jestliže přímá volba prezidenta má být o nezávislém nestranném kandidátovi, potom způsob, kdy je jasné, že může být zvolen kandidát, který je buď multimilionářem, nebo se opírá o podporu oligarchů, nemůže být cílem, kvůli kterému se ČR rozhodla mít přímou volbu prezidenta," uvedla Rothová.

Sama prý chce peníze získávat od drobných dárců - pouze fyzických osob. Podle informací na jejím webu jí například bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda daroval 2000 korun. Dosud získala celkem 236 tisíc korun od 60 dárců. Hlavním mottem kampaně Roithové je "starost o člověka".

Kromě Roithové dnes svou prezidentskou kampaň zahájil i někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Oslovit veřejnost a získat podpisy potřebné pro kandidaturu chce v sérii běhů po České republice.

Podle některých průzkumů veřejného mínění by lidé na Hradě rádi viděli ženu. Roithová ale v současnosti mezi favority nepatří, naznačují průzkumy. Podle nich jsou jimi naopak někdejší premiér ČSSD Miloš Zeman, bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Soupeřit o přízeň budou s kandidáty ČSSD Jiřím Dienstbierem a ODS Přemyslem Sobotkou a s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Do volby jde i šéfka neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková.

Lidé si nástupce Václava Klause v přímé volbě zvolí na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy