Prezident Zeman letěl na sjezd ČSSD vrtulníkem

Jan Němec Lucie Stuchlíková Jan Němec, Lucie Stuchlíková
15. 3. 2013 12:33
Do vrtulníku přizval i předsedu odborových svazů Jaroslava Zavadila
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Prezident Miloš Zeman zvolil pro cestu na ostravský sjezd ČSSD vrtulník.

Deníku Aktuálně.cz to nejprve řekly dva zdroje přímo na sjezdu. Následně informaci potvrdila také prezidentova mluvčí Hana Burianová.

"Tento způsob dopravy jsme zvolili z časových důvodů, je to nejrychlejší," uvedla mluvčí. Cenu dopravy nechtěla komentovat.

Spolu s prezidentem přiletěl na sjezd (tedy s mírným zpožděním) i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, kterému nový prezident tento způsob přepravy nabídl.

V jednu odpoledne by pak měl Miloš Zeman pronést na sjezdu očekávaný projev, o jehož obsahu se spekuluje už od doby, kdy se rýsovala reálná šance, že by mohl být prezidentem ČR.

Projev pronese nový prezident ještě před volbami stranického vedení, ale přes některé spekulace, že by mohl alespoň naznačit své preference, se víceméně očekává obecnější projev, nikoliv přímo vyslovení prezidentových preferencí pro toho či onoho delegáta.

Okamžitě po projevu prezident vrtulníkem odletí zpět. "Zdržíme se jen chvíli, poté pokračuje další program pana prezidenta, který nebudeme komentovat," dodala Burianová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy