Prezident v pyžamu, pít co máme. Poslanci hráli divadlo

Kateřina Eliášová
3. 2. 2010 23:25
Středeční poslanecká schůze se změnila v psychlogický maraton
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nezvykle dlouhé jednání předvedla ve středu večer poslanecká sněmovna. Poslanci místo hlasování o zákonech hráli psychologickou hru o to, kdo déle vydrží mluvit.

Nechyběly referáty o makroekonomice, ani tradiční napadení a urážky.

Proč taková taškařice? Občanští demokraté chtějí stůj co stůj zabránit svým protějškům z ČSSD v projednání návrhů, s nimiž sociální demokraté vyrážejí do předvolebního boje.

ČSSD obětovala i Vlčkovu oslavu

ODS pro svůj záměr zablokovat levici využívá legálních procedur, které dovoluje sněmovní řád.

Ve středu například - namísto zákonů z dílny ČSSD - poslanci ODS diskutovali o programu. A poté navrhli přednostně projednat zprávu o vyšetřování korupce kolem stíhaček Gripen, která původně na programu jednání vůbec neměla být.

Sociální demokracie vyrazila do protiútoku a spolu s komunity se její poslanci rozhodli jednat i po deváté hodině. Předseda sněmovny a člen ČSSD Miloslav Vlček kvůli tomu přišel o řadu gratulací.

O poschodí níž totiž v jedné z poslaneckých restaurací začala jeho narozeninová oslava, původně plánovaná po skončení standardní jednací doby.

Sám Vlček se ovšem stranickému zájmu neobětoval - za vyvýšeným pultem řídícího oslavence zastoupil Vojtěch Filip (KSČM) a Miroslava Němcová (ODS).

"Přilehlý bufet i jídelna jsou otevřeny mimořádně déle, na takové situace jsme připraveni," ujišťoval pro jistotu oslavychtivé a žíznivé poslance kancléř Petr Kynštetr.

Pecinovy kávy a DOST! Miroslavy Němcové

Co poslanci neřešili

Body, na které se kvůli průtahům nedostalo

  • návrh ČSSD na obnovení daňové progrese: ČSSD navrhuje, aby lidé s platem nad 100.000 korun měsíčně platili od roku 2011 daň 30 procent ze současné superhrubé mzdy
  • senátní návrh zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů
  • návrh skupiny poslanců na vydání zákona o zrušení listinných akcií na majitele: nedovoluje firmám anonymní držitele akcií (případ Opencard)

"Normálně si dávám tak jednu kávu týdně, dnes jsem stihl už dvě," glosoval noční jednání sněmovny ministr vnitra Martin Pecina. Kvůli návrhu jednat o gripenech musel dokonce povolat i policejního prezidenta Oldřicha Martinů.

"Musel si přepnout vyznamenání z pyžama na uniformu," žertoval ministr.

Ve sněmovně čekala ze stejného důvodu i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Na debatu o gripenech ale nakonec vůbec nedošlo.

Během čekání si tak alespoň mohla poslechnout například hodinový referát Miroslava Kalouska (TOP 09). "Četl jsem z Makroekonomické predikce České republiky. Byla to jasná obstrukce," přiznal Kalousek.

Zatímco komunistický poslanec Miroslav Grebeníček byl z průtahů evidentně rozladěný, sociálního demokrata Zdeňka Škromacha to neodradilo od pořizování fotostory. Jeho fanoušci na sociální síti Facebook jej už vyzvali, aby se s nimi o drama ve sněmovně podělil. 

Přetahovanou bojkotovali zelení, kteří si mezitím svolali jednání předsednictva, kde mluvili například o obsazení kandidátek do sněmovních voleb.

Politický kabaret nakonec po půl desáté ukončila předsedající Miroslava Němcová.

A takto už napořád...

ODS po středečním jednání přiznala, že situace se může znovu opakovat. "V obstrukcích budeme pokračovat i nadále," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Místopředseda ODS Petr Nečas dodal, že jsou připraveni i na další možná noční jednání.

"Vyhrožovat tím, že se bude pracovat více a déle, lze možná levici, ale pravici rozhodně ne," uvedl.

Kvůli průtahům a obstrukcím už svolala mimořádnou schůzi jak ČSSD, tak ODS. Socialisté chtějí jednat o svém protikorupčním materiálu, návrhu zvyšující mateřský příspěvek, návrhu na zrušení zdravotnických poplatků nebo o vyplacení tzv. 13. důchodů. ODS pak znovu o kauze Gripen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy