Premiér váhá, zda navrhne Ťoka na dopravu. Má domácí úkol

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
13. 11. 2014 18:32
Premiér Bohuslav Sobotka si chce být naprosto jistý tím, že jmenováním Dana Ťoka do funkce ministra dopravy nevznikne střet zájmů. V sobotu se s ním proto znovu sejde.
Foto: Skanska a.s.

Praha - Zejména na možný střet zájmů se na čtvrteční schůzce dotazoval kandidáta na post ministra dopravy Dana Ťoka premiér Bohuslav Sobotka. Dosavadní ředitel firmy Skanska ho však ujistil o tom, že své vazby na jednu z největších tuzemských stavebních společností zpřetrhá.

Předseda vlády se přesto s Ťokem chce znovu sejít v sobotu, kdy by mu měl nominant hnutí ANO předat odpovědi na celkem 11 písemných otázek, které mu Sobotka ve čtvrtek dal.

"Já bych rád znal názory pana Ťoka i na takové oblasti jako je další rozvoj mýtného systému nebo další liberalizace železniční dopravy. Ale chci s ním mluvit i o tom, jakým způsobem chce čelit riziku střetu zájmů, které tu existuje," shrnul obsah jednání Sobotka.

"Je to téma, které je velmi dobře řešitelné. Pokud budu do funkce uveden, tak je mi jasné, že se nebudu moct potkávat s lidmi ze Skansky. V každém případě musím být na všechny přísný a na Skansku víc přísný, než na ostatní," podotkl Ťok k otázce, která vyvstala okamžitě po oznámení jeho jména.

Jinak ale Sobotka nevylučuje, že Ťok je blízko získání postu. "Podle koaliční smlouvy má hnutí ANO právo navrhnout svého kandidáta. Teď budu muset rozhodnout já a já bych s ním chtěl ještě probrat jeho konkrétní koncepční představy, jak by chtěl vést ministerstvo dopravy," dodal Sobotka s tím, že Ťok je podle něj zkušený manažer a člověk s dobrým kreditem.

Babiš se střetu zájmů nebojí

Ťoka navrhlo hnutí ANO poté, co se nyní už bývalý šéf resortu dopravy Antonín Prachař rozhodl odstoupit. Výběr stranického šéfa Andreje Babiše ještě v úterý v noci posvětilo předsednictvo hnutí.

"Určitě může někdo namítat, že pracoval ve stavební firmě. Například Ředitelství silnic a dálnic se dostalo do područí stavebních firem a myslím, že člověk, který z takového prostředí přichází, bude umět těmto atakům čelit," vysvětlil ve středu ráno šéf hnutí ANO Andrej Babiš, proč si vybral právě Ťoka, kterého mimochodem oslovil již na konci minulého roku. Tehdy mu ale post ministra ještě nenabídl.

Dosavadní ministr Antonín Prachař se pro rezignaci rozhodl poté, co se na jeho hlavu strhla kritika za plánované odvolání ředitele Drážní inspekce Romana Šiguta. Sám Prachař však své desetiměsíční působení v čele resortu hodnotí kladně.

"Jasně, nemáme generálního ředitele ŘSD, ale je tam fungující management, je vypsáno více než deset výběrových řízení. Když se ráno dívám na dopravní zpravodajství, tak na modernizované D1 nejsou žádné kolony, žádné zásadní překážky, v listopadu pouštíme do provozu další pruhy," prohlásil Prachař v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy