Předpověď Aktuálně.cz byla přesná

Petr Holub
28. 10. 2006 18:06
Praha - Týden před druhým kolem senátních voleb udělalo Aktuálně.cz předpověď, jak jednotlivé obvody dopadnou. Až na dvě výjimky vyšel odhad přesně.
Foto: Ondřej Besperát

Voliči se chovali podle tradičních pravidel, podle kterých se voliči chovali v senátních volbách v posledních deseti letech, proto také předpověď Aktuálně.cz  vyšla.

Zněla: ODS bude mít 12-14 senátorů, 6 mandátů bude pro sociální demokraty, čtyři pro lidovce. Vyhrají také nezávislí kandidáti Soňa Paukrtová v Jablonci a Petr Skála v Chomutově.

Předpověď nevyšla ve dvou případech. Sokolovský kandidát ODS Pavel Čáslava vyhrál nad Josefem Novotným (ČSSD) o dvě procenta a muzejník Jaromír Jermář (ČSSD) porazil dosavadního senátora Jaroslava Mitlenera (ODS) o procento v Mladé Boleslavi.

Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz nepředpovědělo dva obvody, kde analýza dávala oběma kandidátům velmi podobné vyhlídka. Vítězství neveklovského starosty Karla Šebka na Benešovsku a lékaře Václava Vlčka v Opavě tedy zřejmě byly rozhodujícími kroky, kterými ODS v Senátu získala většinu.

Předpověď se vyhnula také zlínskému obvodu, kde proti sobě stáli kandidát lidovců Jiří Stodůlka a nezávislá starostka Jana Juřenčáková. Dřívější výsledky voleb nedávaly dost srovnání. Nakonec vyhrála nezávislá kandidátka a zopakovala tak dva roky starý výsledek z Třince, kde rovněž nezávislý starosta porazil lidovce.

 

Právě se děje

před 3 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy