Praha poslala miliony New Orleansu. 2,5 roku po Katrině

mp
5. 2. 2008 17:05
Americké město může pomoc využít až nyní
Poničená hráz v New Orleans
Poničená hráz v New Orleans | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dva a půl roku po řádění hurikánu Katrina posílá Praha nejvíce postiženému městu New Orleans finanční pomoc ve výši 15,7 milionu korun.

Peníze už pražský magistrát vyčlenil loni, ale americký příjemce je tehdy nemohl využít. Proto zastupitelé přesunuli částku do letošního rozpočtu.

Škody, které v srpnu 2005 Katrina napáchala, dosáhly několika desítek miliard dolarů. O život tehdy hurikán připravil zhruba 1300 lidí a další tisíce přišly o své domovy.

Ochranné hráze a obranné prostředky neudržely Mississippi v korytě a následkem toho byla větší část města, která se tou dobou nacházela v terénní sníženině pod normální úrovní hladiny řeky, zaplavena.

S následky živelního řádění se New Orleans vyrovnává dodnes.

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

 

Právě se děje

před 40 minutami

O'Connor se na Giru dočkal na druhý pokus etapového triumfu

Australský cyklista Ben O'Connor vybojoval po dalším úniku na Giru d'Italia nejcennější etapový vavřín v kariéře. Jezdec stáje NTT, jenž v úterý podlehl ve finiši uprchlíků Janu Tratnikovi, tentokrát v závěrečném stoupání do Madonny di Campiglio všem soupeřům ujel a vítězství slavil s půlminutovým náskokem. Růžový dres lídra opět uhájil Joao Almeida.

O'Connor se pohyboval v původně až devatenáctičlenné skupině uprchlíků, která se postupně ztenčovala. Zhruba osm kilometrů před cílem zaútočil a na vrchol dojel s náskokem 31 sekund před Rakušanem Hermannen Pernsteinerem, jenž se vydal za ním na stíhací jízdu. Třetí skončil s odstupem 70 sekund Thomas De Gent z Belgie.

Hlavní favorité na O'Connora ztratili více než pět minut a během etapy se třemi těžkými vrcholy první kategorie se kontrolovali navzájem. Almeida až do konce bez problémů veškeré náznaky nástupů likvidoval. Dvaadvacetiletý Portugalec, jenž se do růžového dresu oblékl už po 3. etapě, má v čele průběžného pořadí dál náskok 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska.

Další těžká zkouška ale Almeidu čeká ve čtvrtek, kdy je na programu opět náročná horská etapa, která vyvrcholí ikonickým stoupáním na Stelvio.

Další zprávy