Pracoval pro Havla, Klause i vládu. Teď jde na NBÚ

Domácí Domácí
30. 7. 2010 10:19
Jan Novák patří mezi nejprověřenější osoby ve státě, Úřadu vlády šéfoval poslední čtyři roky
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jan Novák, dosavadní vedoucí Úřadu vlády, zamíří na podzim do vedení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

K 1. říjnu usedne do křesla náměstka ředitele.

"Bude odpovídat za činnost kanceláře," sdělil Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Kupka.

"Na starosti bude mít také výkon státního dozoru v oblasti ochrany utajovaných informací a bude odpovědný za činnosti, které se dotýkají problematiky administrativní a fyzické bezpečnosti," dodal.

Kdo je Jan Novák

  • Novák patří mezi nejprověřenější osoby ve státě, opakovaně prošel prověrkami na nejpřísnější stupně utajení.
  • Jeho kariéra začala už při studiích, kdy zamířil coby stážista na Hrad k tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi.
  • Na studiích se seznámil s Markem Dalíkem, pozdější pravou rukou Mirka Topolánka. Spolu pracovali na Hradě, dosud jsou velcí přátelé.
  • Dalík časem odešel do byznysu, Novák zůstal a vypracoval se na bezpečnostního poradce hlavy státu.
  • Po odchodu Havla jej ve stejné funkci ponechal i jeho nástupce Václav Klaus.
  • Novák opustil Hrad až v roce 2006, kdy Mirek Topolánek sestavoval svůj tým ve Strakově akademii. Od té doby byl vedoucím úřadu vlády.

Podle premiéra Petra Nečase nejde Novák do zcela neznámého prostředí. "S činností tohoto úřadu přicházel pracovně do kontaktu i v roli vedoucího Úřadu vlády a jako bezpečnostní ředitel Kanceláře prezidenta republiky," vysvětlil.

Na Úřadu vlády, kde působil poslední čtyři roky, končí Novák k 31. červenci. "Od 1. srpna bude tuto funkci zastávat dosavadní vedoucí úřadu Ministerstva průmyslu a obchodu Lubomír Poul," připomenul Kupka.

Přátelství s Dalíkem

Jeden z nejvlivnějších státních úředníků byl trnem v oku především opozičním politikům. Těm mimo jiné vadilo dlouholeté přátelství s Markem Dalíkem, někdejší pravou rukou Mirka Topolánka.

Novák vyvolával nervozitu především v Lidovém domě. Sociálním demokratům vadilo, že Novák na starost mimo jiné koordinaci zpravodajských služeb.

Loni v listopadu se dokonce jeho působení coby koordinátora tajných služeb pokusili mimořádně zařadit na program schůze sněmovny.

Přátelství s Dalíkem přitom nebylo žádným tajemstvím. Seznámili se už během studií. Pak společně zamířili coby stážisté k tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi na Hrad.

Dalík časem odešel do byznysu, Novák zůstal a vypracoval se na bezpečnostního poradce hlavy státu. Po odchodu Havla jej ve stejné funkci ponechal i jeho nástupce Václav Klaus. S nástupem Mirka Topolánka k moci se přesunul do čela Úřadu vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu. "Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy