Práce za 60 000. Spánek, bdění, 5x káva, dva projevy

Jakub Novák
3. 11. 2011 9:45
S poslancem ČSSD Aktuálně.cz poznávalo, jak opoziční strana rozbíjí jednání sněmovny
Foto: Petr Vyoral

Praha - Do sněmovny zmožené obstrukcemi a únavou řečníků přišel ve středu přece jen trochu odpočinutý.

Poslanec sociální demokracie Adam Rykala neměl za sebou celou bezesnou noc jako mnoho poslaneckých kolegů. I když se kvůli dosud nevídanému zdržování, které předvádí ve sněmovně  jeho strana, jednalo přes noc až do skutečného rána, on opustil sněmovnu už v úterý mezi šestou a sedmou večer.

Vrátil se před třetí ráno.  

Mohl si to dovolit. Sociální demokraté brzdí sněmovnu ve třech skupinách označených A, B a C. Jedna brzdí jednání nekonečnými projevy, další mají možnost se třeba před dalším jednáním několik hodin vyspat.

Poslanec Adam Rykala.
Poslanec Adam Rykala. | Foto: Jiří Kropáček, rykala.cz

Na příkladu pětadvacetiletého politika, jehož základní plat poslance činí ze zákona téměř 60 tisíc korun, vám dáváme možnost nahlédnout, jak obstrukční dny opozičního poslance vypadají v detailech.

Úterý

Ostravský poslanec Adam Rykala to má do svého pražského bytu asi třicet minut, vyspal se, osprchoval se a převlékl.

Do deseti večer ještě sledoval, co si o počínání sociálních demokratů myslí média a voliči, připravil si dva "zdržovací" projevy na další den a ulehl.

Ve sněmovně byl opět kolem třetí ráno, půl hodiny nato mu v "továrně na obstrukce" začala směna v partě C předáka Davida Ratha.

Středa

7:00 - 9:00

Adam Rykala snídá. Jeho zaměstnavatelé v ČSSD vyjednali spolu s komunisty na schůzi přestávku. V obstrukčním plánu má náš poslanec dva projevy, představa, kdy je přednese, je zatím nejasná. Odhad je, že i ten poslední padne někdy v osm večer. To tedy nevyšlo, jak se dočteme dále.

9:10

Adam Rykala vystupuje s vyjádřením k programu schůze, žádá o vypuštění několika bodů jednání - mezi jinými to jsou například návrhy zákonů o zdravotnické záchranné službě nebo o generální inspekci bezpečnostních sborů. Je to jen jakési rozcvičení, plánované obstrukční projevy přijdou v pozdějších hodinách dne. 

12:58

Po čtyřech hodinách projevů ke státnímu rozpočtu vyhlašuje Lubomír Zaorálek z křesla předsedy schůze pauzu na oběd. Pokračovat se má v půl třetí. Jde o poslední šanci vyjít ze sněmovny do reálného světa a vyřídit si své věci.

15:00

Návrat do směny znamená pro zbytek dne už jen přesuny mezi jednacím sálem a kanceláří.

Takto si mladý sociální demokrat představoval politiku? Sedíme spolu u jeho čtvrté kávy, již pije od začátku směny C, a vypráví o tom, jak se po volbách v roce 2010 stal nejmladším poslancem sněmovny.

Do ČSSD vstoupil nedlouho po osmnáctých narozeninách. Dostal se, říká "se štěstím", nejprve do ostravského zastupitelstva a odtud na kandidátku pro sněmovní volby. Na konci května se potom - ve svých třiadvaceti letech - stal poslancem. Nízký věk a mu nepřijde jako handicap pro politiku, i když už jednou nebo dvakrát (prý během jednání o důchodové reformě) se ho kvůli ročníku narození pokusili koaliční poslanci v debatě diskvalifikovat.

15:45

Posezení končí, Adam Rykala odchází do jednacího sálu.

16:55

Stále se, jako už od rána, mluví o státním rozpočtu. Přišel čas na jídlo i na pátou - a určitě ne poslední - kávu. Mezi sousty a loky si Adam Rykala s kolegy Jeronýmem Tejcem a Janem Chvojkou pochvalují stranický směnný provoz - koaliční poslanci jsou prý několika desítkami hodin bez možnosti spánku vyčerpáni.

17:58

Návrat do jednacího sálu, už zjevně a značně unavení poslanci jednají stále ještě o návrhu zákona o rozpočtu pro příští rok.

Cca po dvou hodinách

Krátce po osmé večer je v prvním hlasování rozpočet odhlasován. Poměr 102 : 67 ve prospěch koalice. 

20:18

Hodinová přestávka před pokračováním nekonečné debaty o novele zákona o stavebním spoření. Přímo ve sněmovně zasedá vláda.

21:30

Už se zase jedná. Rathova směna C mladých poslanců s Adamem Rykalou je tu zase. 

22:45

Druhá velká chvíle našeho poslance u řečnického pultu. Proslov kvůli hluku v jednacím sále několikrát od začátku opakuje, což vyvolává smích na „pravé" straně sněmovny. Ostravák Rykala se během řeči obrací k příchozímu ministru Kalouskovi a ten po skončení Rykalova projevu přichází s „faktickou" poznámkou:

„Baník... Promiňte prosím, to druhé slovo jsem teď zapomněl," říká za potlesku a smíchu koaličních poslanců. Komunisté v tichosti opouštějí sál.

Pro neznalé vysvětlujeme, že Kalousek narážel na populární pokřik fanoušků fotbalového klubu Baník Ostrava. Za slovem Baník následuje v jejich verzi vulgární slovo. 

Čtvrtek

01:49

Adam Rykala dostává u řečnického pultu slovo podruhé. Vzhledem k pokročilé hodině i opětovné zmínce výroku Ústavního soudu ve spojení se stavebním spořením však rychle ztrácí pozornost sálu.

02:15

Blíží se konec obstrukční směny. Náš poslanec se chystá k odchodu ze sněmovny, stejně jako ostatní členové jeho, tedy Rathovy, „úderné skupiny", kteří už vyčerpali své dva proslovy.

Je to změna oproti původnímu plánu - v obstrukčních plánech měla skupina C sloužit až do deváté ráno, až pak ji měli vystřídat odpočinutí přátelé ze směn A a B.

Opravdu chtěl Adam Rykala takto dělat politiku?

„Pro mě je to zkušenost, jsem ve sněmovně nový a tyto projevy neberu jako ztrátu času, pro mě to je cvičení, díky kterému ztrácím ostych před deseti miliony lidí," vzkazuje před odchodem voličům. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy