Potomci antifašistů a obětí holokaustu vyzvali Babiše k odchodu a kajícné pouti

ČTK ČTK
11. 8. 2022 15:14
Skupina osobností vyzvala předsedu hnutí ANO a poslance Andreje Babiše k odchodu z veřejného života kvůli tomu, že bývalý premiér na jednom z mítinků hovořil o svých oponentech jako o fašistech a nacistech. Mezi signatáři výzvy jsou potomci bojovníků proti nacismu, příbuzní přeživších holokaust i někdejší disidenti z dob komunistické totality. Výzvu zveřejnil divadelník Břetislav Rychlík.
Andrej Babiš označil své oponenty za fašisty a nacisty. Potomci antifašistů a obětí holokaustu proto žádají jeho odchod z veřejného života.
Andrej Babiš označil své oponenty za fašisty a nacisty. Potomci antifašistů a obětí holokaustu proto žádají jeho odchod z veřejného života. | Foto: Jakub Plíhal

"Jsme potomci a příbuzní těch, kteří byli během druhé světové války, v jednom z nejtragičtějších období naší země, zavražděni, mučeni, prošli peklem koncentračních táborů, bojovali, krváceli a nasazovali životy proti německému nacismu na východní i západní frontě, v domácím i zahraničním odboji. Vaše srovnání se nás hrubě dotýká a uráží naše rodiny," stojí ve výzvě.

Signatáři upozorňují na to, že Babišova slova zazněla v době, kdy pod záminkou údajné "denacifikace" vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. "Cejchování" pojmy nacista a fašista je tak podle výzvy v dané situaci mimořádně nebezpečné. 

Jako jediné východisko vidí signatáři Babišův odchod z funkcí. Podle potomků přeživších holocaust by také expremiér mohl vykonat kajícnou pouť po někdejších nacistických koncentračních táborech v Evropě. Jsou prý připraveni vytyčit mu trasu. Jako příklad k následování zmínili rezignaci někdejšího premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka po kontroverzních výrocích o církvi, Židech nebo homosexuálech při fotografování pro časopis Lui.

"To jsou fašisti a nacisti. … To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný," uvedl Babiš v kritizovaném výroku minulý týden vůči svým odpůrcům v jižních Čechách. Komentář v deníku Právo, který zmínil, rozebírá "právo narušovat mítinky" a uvádí, že s násilným narušováním mítinků politických konkurentů začali ve větší míře v historii fašisté v Itálii a nacisté v Německu.

Babiš ve čtvrtek zopakoval, že když vystoupil do "velice nepřátelského prostředí mezi vulgární a agresivní odpůrce", mluvil v emocích a zkratovitě zmínil komentář Práva. "Nebylo to vhodné, je mi to líto," poznamenal. Jeho odpůrci ale podle něj na některých zastávkách v Jihočeském kraji porušovali jeho právo na svobodu projevu a podporovatelé ANO se kvůli slovním útokům často necítili na mítincích bezpečně.

„Jsou to fašisti a nacisti, jsou to voliči vládní koalice.“ Babiš zaútočil v Táboře na své hlasité odpůrce. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Jan Černý

Babiš v posledních týdnech objíždí Česko v obytném voze. Odmítá tvrzení, že jde o jeho osobní kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Kandidaturu na prezidenta Babiš nevylučuje, ale zatím ji oficiálně neoznámil. Na mítinky přicházejí i Babišovi odpůrci. Na jedné z akcí bývalý premiér hovořil o voličích nynějších vládních stran jako o fašistech a nacistech.

K výzvě se podle Rychlíka připojil například bývalý letec RAF Jiří Pavel Kafka, herec Petr Forman, jehož prarodiče zemřeli v koncentračním táboře, nebo dramatik a signatář Charty 77 Milan Uhde. Také jeho prarodiče zavraždili nacisté.

Výzvu podporuje dále například Zdena Mašínová, dcera protinacistického odbojáře, jejíž bratři se postavili se zbraní v ruce také proti komunistickému režimu, a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Rychlík je vnukem protinacistických odbojářů a synovcem vězně gulagu, příslušníka československého armádního sboru v Sovětském svazu.

VIDEO: Babiš je zbytečně agresivní. To, že má hodně odpůrců, si zavinil i on sám, říká Sokol

Nazývat své odpůrce fašisty nebo nacisty není ani inteligentní, ani adekvátní, hodnotí počínání bývalého premiéra právník Tomáš Sokol. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Soud EU zamítl žalobu Agrofertu na Evropský parlament, firma chtěla tajné dokumenty o Babišovi

Tribunál Evropské unie zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament. Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům týkajícím se rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše.

Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že Evropský parlament řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Zdroj: ČTK
Další zprávy