Pospíšil povede nově vzniklou Stínovou asociaci krajů

ČTK ČTK
25. 3. 2013 19:40
Místopředsedy se stala Markéta Záleská a Bohuslav Svoboda
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stínovou asociaci krajů povede místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Byl zvolen v tajné volbě na pondělním ustavujícím sněmu asociace.

Novinářům to řekl předseda ODS a premiér Petr Nečas.

Místopředsedy budou Markéta Záleská z olomouckého sdružení a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Asociace vznikla letos v lednu a tvoří ji předsedové krajských zastupitelských klubů ODS.

Kraje v podzimních volbách ovládli znovu sociální demokraté, kteří získali 11 ze 13 hejtmanů. ODS má své zástupce pouze v hlavním městě, kde vládne koalice ODS a TOP 09.

Podle šéfa asociace krajů a místopředsedy ČSSD Michala Haška vyjadřuje její stínový protějšek "zoufalství a personální prázdnotu" ODS.

Hašek se na facebookovém profilu pozastavil nad tím, že Svoboda je místopředsedou obou asociací. "Pan docent Svoboda tak dopoledne bude reálně zasedat v radě asociace krajů a odpoledne bude muset běžet na stínovou asociaci, kde zkritizuje sám sebe," napsal Hašek a soudí, že tedy patrně i premiér Nečas se chystá stát stínovým ministerským předsedou.

"Bude velmi důležité, aby občanští demokraté měli na krajské úrovni své celostátní mluvčí, kteří budou schopni formulovat naše politické postoje," řekl novinářům předseda Nečas.

Jednou za dva měsíce

Pospíšil v pondělí řekl, že asociace by se měla scházet minimálně jednou za dva měsíce. Konkrétní podoba jednání ale bude podle něj ujasněna v příštích dvou týdnech.

Věnovat by se měla například hospodaření krajů. "ČSSD a KSČM v krajích nevládnou dobře. Budeme chtít jasně vyčíslit, o kolik a jak narůstají dluhy krajů," řekl Pospíšil. Vadí mu také, že v některých krajích dostali na starosti školství zástupci komunistické strany. Podle Pospíšila to může mít na školství neblahý vliv.

Podle šéfky zastupitelského klubu ODS v Olomouckém kraji Záleské je dalším tématem, kterým se chce asociace zabývat, otevření regionálních železnic konkurenci. Primátor Svoboda dodal, že asociace se bude věnovat rovněž zaměstnanosti a vzdělání. Regionální školství by se podle něj mělo zaměřovat na potřeby konkrétního regionu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy