Poslanec dostal za "ku... a zloděje" pokutu pět tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 10. 2011 16:55
Poslanec ČSSD zváží, jestli se proti trestu za svůj vulgární výrok odvolá. Má na to 15 dní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor udělil pokutu 5000 korun poslanci Jiřímu Krátkému (ČSSD) za vulgární výrok, který pronesl na minulé schůzi sněmovny. Krátký zváží, zda se proti trestu odvolá ke sněmovně.

"Zaplacení si ještě rozmyslím," řekl Krátký. Své vyjádření nepokládá za vhodné, ale s verdiktem výboru spokojen není. Na případné odvolání má podle jednacího řádu 15 dní.

Krátký ve sněmovně kritizoval návrh koaličních poslanců, aby sněmovna mohla rozhodovat o zákonech i po půlnoci. Prohlásil přitom, že v noci pracují jen "kurvy a zloději".

"Konstatovali jsme, že jeho výrok byl nevhodný a nepřípustný," zdůvodnil verdikt výboru jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD). Chápe, že Krátký nechtěl nikoho urazit, není podle něho ale možné, aby ve sněmovně zaznívala taková slova.

"Já bych vás chtěl poprosit, kolegové z koalice, nechte ty noční hodiny těm dvěma nejstarším řemeslům a dejte pokoj s těmito věcmi. Kdo dělá v noci - kurvy a zloději. Já se ani k jedněm nepočítám, tak pro boha věčného dejte pokoj," prohlásil ve sněmovně Krátký.

Projev chtěl údajně ukončit už větou s nejstaršími řemesly. Když prý ale viděl nechápavý pohled Marka Bendy (ODS), "ujela mu" ona inkriminovaná slova. Benda potvrdil, že se tvářil nechápavě, nebylo to prý ale kvůli tomu, že by nevěděl, co je nejstarší řemeslo, ale proč Krátký nechce pracovat v noci.

Za použití vulgarismu si vysloužil nesouhlas i pokárání od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Premiér Petr Nečas (ODS) to označil za hulvátství poslance, kterému se nechce pracovat.

Poslanec se posléze v písemném vyjádření omluvil zaměstnancům, kteří by se cítili jeho slovy uraženi.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy