Poslanci shodili zákon o lobbingu. Jen prozatím, tvrdí

Martina Machová Martina Machová
30. 9. 2009 18:56
Sněmovna vrátila návrh zákona k dopracování
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Usměrnit lobbing ano, ale ne teď, řekli poslanci a utnuli diskusi o plánu ČSSD na zkrocení lobbistů ve vrcholné politice.

Zákon, který vyšel z dílny Lidového domu, vrátila sněmovna k dopracování, čímž ho de facto shodila ze stolu.

Sociální demokraté v čele s Bohuslavem Sobotkou chtěli, aby poslanci, senátoři a členové vlády informovali ministerstvo vnitra o každé návštěvě, která by mohla splňovat rysy lobbingu. Stejnou povinnost by měli i sami lobbisté.

Pokud by o svých schůzkách neinformovali, hrozila by lobbistovi pokuta až 100 tisíc korun a představitelům veřejné moci 50 tisíc korun.

Profesionální ovlivňování rozhodování vrcholných politiků by se vedle toho stalo běžnou živností.

Poslanci se napříč politickým spektrem shodli, že regulovat lobbing je potřeba. To bylo ale vše.

Lidovci a Zelení dopředu avizovali, že budou chtít pozměňovacími návrhy sociálnědemokratický koncept dotvořit k obrazu svému.

Bohuslav Sobotka se svým strtanickým kolegou Jaroslavem Tvrdíkem. Právě ten je podle občanských demokratů také lobbista
Bohuslav Sobotka se svým strtanickým kolegou Jaroslavem Tvrdíkem. Právě ten je podle občanských demokratů také lobbista | Foto: Ludvík Hradilek

Zákon ano, ale jinak

Přitvrzení oproti předkládanému návrhu přislíbili ještě před projednáváním i sami předkladatelé.

"Počítáme s tím, že bychom jej ještě rádi rozšířili a doplnili, a to o povinnost vlády u předkládaných zákonů zcela jasně definovat, kdo se na návrhu zákonů podílel," předeslal Bohuslav Sobotka.

Další přísliby na modeláž během dalšího legislativního procesu padaly v plénu.

Ostřejším kritikům vadilo zejména to, že návrh zákona je spíš deklarací, a v důsledku negativní jevy provázející divoký lobbing neřeší.

"Sněmovna to vrátila, protože zákon nechce přepisovat sama. Byly tam nesmysly a díry," vysvětloval odmítnutí zákona velké části občanských demokratů jejich legislativní expert Marek Benda.

O každé návštěvě informovat vnitro

"Kdyby měl platit tak jak je, tak se z toho nejméně my tady zblázníme. Lobbistický kontakt je podle něj jakákoli řeč, kterou s představitelem veřejné moci někdo vede s cílem přesvědčit ho, že má něco udělat tak či onak. To je každá návštěva každého občana v naší kanceláři," argumentoval v plénu poslanec.

Zákon je podle něj tak, jak jej sepsali sociální demokraté, nešťastně nadefinován a nekalé praktiky lobbistů zavánějící korupcí či klientelismem vůbec nepostihuje.

S kolegy ze sociální demokracie je ale ochoten na sepisování zákona do budoucna spolupracovat.

"Samozřejmě máme velký zájem na tom, aby pánové Trvdíci a Janstové museli veřejně vykazovat své aktivity. Popřípadě Dalíkové, s tím nemáme žádný problém," naráží na známé persony, které se staly symboly českého lobbingu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy