Poslanci schválili tři miliardy pro zdravotnictví

Kateřina Eliášová
3. 3. 2009 19:09
Peníze z privatizace zatím ale nejsou

Praha - Poslanci dnes schválili novelu zákona, díky níž může ministerstvo zdravotnictví v budoucnu získat až tři miliardy korun.

Ministerstvo je chce použít na opravy fakultních nemocnic a výstavbu nových zdravotnických specializovaných center.

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka ale poukazoval na to, že zákon jasně neříká, na které konkrétní projekty mají peníze jít a hlavně, odkud.

Uspěl, když sněmovna přijala i jeho pozměňovací návrh, podle nějž má vláda jasně definovat, kam peníze půjdou a upřesnit také prodávaný majetek, z jehož výnosu se budou zdravotnické projekty financovat.

Kam mají peníze jít

  • rekonstrukce dětské části Fakultní nemocnice Motol v Praze
  • vybudování velkého onkologického centra v Plzni
  • projekt stavby Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně
  • rekonstrukce Fakultní nemocnice Brno
  • rekonstrukce onkologického a infekčního pavilonu ve Fakultní nemocnici Ostrava
  • vybudování objektu chirurgické a intenzivní onkologie a onkologické patologie v Masarykově onkologickém ústavu Brno

Šnajdr se zlobí

Zatímco ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová má z přiklepnutých peněz radost, její náměstek Marek Šnajdr se na Hovorku zlobí.

"Tím, že se teď touto věcí bude znovu zabývat vláda, se celý proces financování prodlouží," tvrdí.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) to takto nevidí. "Upřímně řečeno, to by se dělo stejně," řekl Aktuálně.cz.

Jinak je ale Šnajdr spokojen. "Vzhledem k tomu, že došlo k významnému poklesu rozpočtu kapitoly ministerstva zdravotnictví, tak bychom bez tohoto zákona nebyli schopni naše projekty financovat," vysvětluje důvod třímiliardové investice.

Virtuální peníze

Finanční injekce ale nepůjde do nemocnic hned. Na speciálním účtu z privatizačních výnosů totiž nyní není ani koruna.

"Privatizační výnosy jsou výnosy z privatizace  a dividend, tzn. to, co neustále nějakým způsobem někdy rychleji, někdy pomaleji přitéká. Do roku 2009 bude investice do nemocnic jeden a půl miliardy, do roku 2010 znivu stejná částka," vysvětlil Kalousek.

A dodal, že se například chystá privatizace společnosti Technoexport. Právě z těchto pěněz by mohly nemocnice čerpat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy