Poslanci nemají problém se změnou zákona o tajných službách

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
5. 1. 2015 20:17
Členové sněmovního výboru pro bezpečnost jsou pro to, aby tajné služby měly jednodušší přístup k informacím od bank nebo operátorů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Novela zákona o zpravodajských službách je potřeba, shodují se politici jak z vládního, tak opozičního tábora. Tajné služby by podle členů sněmovního bezpečnostního výboru měly mít jednodušší přístup třeba k informacím o vlastnících bankovních účtů.

"Je to naprosto logická a samozřejmá věc, která tady už dávno měla být. Protože pokud chceme bojovat proti terorismu, tak u finančních toků musíme začít," domnívá se předseda výboru Roman Váňa (ČSSD).

Proti není ani místopředseda výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09). Ten však upozorňuje, že s jednodušším přístupem agentů k informacím, které jsou součástí bankovního tajemství, je třeba předejít možnosti zneužití.

"Ukazuje se potřeba, aby BIS tyto informace měla. Samozřejmě za podmínky kontroly," řekl deníku Aktuálně.cz Bezecný s tím, že sice současný návrh nečetl. Předpokládá ovšem, že je podobný tomu, kterým se už zabývala předchozí Sněmovna.

O tom, že je potřeba lépe nastavit pravidla, nepochybuje ani členka výboru za ODS Jana Černochová. S odkazem právě na předchozí návrh, který spadl pod stůl kvůli pádu Nečasovy vlády, ovšem upozorňuje, že o prolomení bankovního tajemství se nejspíš povede debata.

"Změna zákona je určitě zapotřebí. Ale o prolomení bankovního tajemství v minulém období probíhala největší diskuse, která byla napříč spektrem," předpokládá Černochová podobný scénář i tentokrát.

BIS má informace o toku peněz na Blízký východ. Nemůže je ale prověřit

Podle návrhu, který už prošel připomínkovým řízením a nyní je na Úřadu vlády, by měly mít tajné služby možnost žádat po bankách se souhlasem pražského vrchního soudu informace o finančních převodech.

V praxi tedy například majitele účtu, z něhož odešly peníze na Blízký a Střední východ, stejně jako jejich příjemce. Kontrarozvědka, která novelu předkládá, totiž v důvodové zprávě poukazuje na to, že má o takových tocích informace. Ovšem bez možnosti ověřit legálnost původu takových peněz.

Kromě toho by měly zpravodajské služby právo požadovat po Generálním finančním ředitelství informace, které tento úřad získal při správě daní.

V neposlední řadě by pak zákon umožňoval, aby se zpravodajci dostali k údajům o majitelích telefonních čísel. Doposud sice mohli využívat odposlechy nebo lokalizační informace, přístup do databáze účastníků však neměli.

"Přijetí umožní ztotožnění i toho účastníka hovoru, který není znám na základě předchozích poznatků nebo u kterého nelze ztotožnění provést ani na základě analýzy obsahu hovoru,“ stojí v důvodové zprávě.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy