Poslanci příští týden projednají Lisabonskou smlouvu

Kateřina Eliášová
1. 12. 2008 10:59
O mimořádnou schůzi požádali poslanci ČSSD
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Už příští úterý budou poslanci rozhodovat o osudu Lisabonské smlouvy. Sociální demokraté požádali o svolání mimořádné schůze k tomuto tématu.

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček svolal schůzi na 9. prosince.

"Dorazil potřebný počet hlasů a byly to hlasy sociálních demokratů," potvrdil Aktuálně.cz Vlček.

Mimořádnou schůzi k Lisabonské smlouvě požadovali i zelení a lidovci. Hlasy ČSSD ke svolání schůze stačí.

"Prezidentské" koalici ČSSD, zelených a lidovců ale nebudou stačit hlasy na samotnou ratifikaci Lisabonské smlouvy. Bez ODS to nepůjde.

Občanští demokraté jsou ale v tomto tématu rozděleni.

ODS teď čeká hlavně na kongres. Teprve až ten naznačí, zda Lisabon schválen bude nebo ne. Delegáti budou na kongresu, který začíná už v pátek, rozhodovat také o usnesení zavazující zákonodárce ODS nehlasovat pro tento pakt. Není jasné, zda takové usnesení může projít.

Proti ratifikaci Lisabonské smlouvy se hlasitě vyjadřuje jeden ze soupeřů o křeslo předsedy, pražský primátor Pavel Bém. Stjí za ním i někteří poslanci. Ti už pohrozili, že z klubu odejdou, pokud by k ratifikaci došlo.

Smlouva musí vedle Poslanecké sněmovny projít i Senátem. Ani tam nebude situace jednoduchá. Teorve pak ji musí podepsat prezident Václav Klaus. Jeho tajemník Ladislav Jakl včera naznačil, že Klaus se možná ještě obrátí ve věci Lisabonské smlouvy na Ústavní soud.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy