Výjimka pro velvyslankyni Klausovou bude, když si Senát a Zeman pospíší

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
9. 12. 2015 12:40
Poslanci ve středu jednohlasně podpořili výjimku ve služebním zákonu pro velvyslance, kteří na misi oslaví sedmdesáté narozeniny. Nyní by jim automaticky služební poměr musel skončit, podle mezinárodního práva by však nadále byli považováni za ambasadory. Komplikaci by to znamenalo pro ministerstvo zahraničí, které by muselo hledat alternativní řešení, například převedení pod zákoník práce. O výjimce se začalo hovořit v souvislosti s velvyslankyněmi na Slovensku a v Sýrii Livií Klausovou a Evou Filipi. Aby se jich změna týkala, bude muset novelu schválit ještě tento rok Senát a podepsat prezident.
Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Praha - "Lex Klausová", jak se ve Sněmovně přezdívá změně služebního zákona, se možná přece jen bude týkat i současné velvyslankyně na Slovensku a bývalé první dámy Livie Klausové. Té by, stejně jako Evě Filipi, která vede ambasádu v Sýrii, měl podle služebního zákona kvůli dovršení 70 let věku automaticky skončit služební poměr.

Právě kvůli Klausové a Filipi poslanci ke změnám týkajícím se diplomatů připojili i výjimku, jež se do budoucna bude týkat velvyslanců, kteří budou na misi vysláni těsně před sedmdesátými narozeninami. Ve středu ji pak Sněmovna schválila jednohlasně, byť ještě minulý týden se zdálo, že kvůli chaosu v dolní komoře se na ni před koncem roku vůbec nedostane.

Je to ale jen první krok. K tomu, aby se výjimka vztahovala i na obě diplomatky, totiž musí změny posvětit i senátoři a prezident Miloš Zeman. U něj se však neočekává, že by s podpisem otálel - už dříve se vyjádřil pochvalně jak na adresu Klausové, tak i Filipi.

Stanjura nepochodil

Pokud se vše stihne do konce roku, odpadne starost Černínskému paláci. I kdyby velvyslankyním skončil služební poměr, podle mezinárodního práva by nadále ve funkci zůstávaly. Ministerstvo už proto má připravené záložní varianty - nabídlo by oběma ženám "normální" pracovní smlouvu.

Kromě výjimky poslanci odsouhlasili, aby ministerstvo mohlo své zaměstnance vyslat do zahraničí i bez jejich souhlasu. Původně vládní návrh počítal s vysláním až na rok, poslanci ho však upravili na půl roku jednou za pět let.

Naopak neprošly návrhy šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, aby ze služebního zákona vypadlo ustanovení, podle něhož nemohou být vedoucími státními úředníky funkcionáři politických stran, nebo aby nově existovali pouze političtí náměstci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy