reklama
 
 

Opozice tři hodiny tepala vládu. Ekonomika raketově roste, oponovala Schillerová

Aktualizováno 25. 4. 2019 11:46
Záznam dnešní mimořádné schůze sněmovny. | Video: Poslanecká sněmovna
reklama
Poslanci se ve čtvrtek dopoledne sešli na mimořádné schůzi, o kterou požádali zástupci ODS, pirátů a KDU-ČSL. Chtěli řešit výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, hrozící schodek státního rozpočtu a údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Neměli však dostatek hlasů pro schválení programu schůze. K řečníckému pultu se tak dostali pouze poslanci s přednostním právem - šéfové stran či klubů - a ministři. Politické dění jsme pro vás sledovali v online reportáži.

Opozice tři hodiny tepala vládu. Ekonomika raketově roste, oponovala Schillerová

reklama
14:02

ODS, piráti a lidovci nechají znovu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, otázce státního rozpočtu a údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dnes po více než tříhodinové debatě řečníků s přednostním právem poslanci neschválili program mimořádné schůze se stejnými body. Svolávající strany budou chtít slyšet také vysvětlení, zda předseda komory Radek Vondráček (ANO) věděl, že Babiš bude v zahraničí, když svolal schůzi na dnešek.

13:28

Pro byli poslanci ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, proti bylo ANO a komunisté. Zástupci ČSSD a SPD se hlasování zdrželi. 

13:25

Pro přijetí návrhu pořadu mimořádné schůze bylo 49 poslanců, proti bylo 63.

13:24

Schůze poslanecké sněmovny končí. 

13:22
KSČM

"Byla to zajímavá nabídka, bohužel od těch, kteří náš stát zadlužili," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

13:22
TOP 09

"Jedná se vám jenom o zítřek, co bude pozítří, je vám jedno," řekl Miroslav Kalousek.

13:20

Poslanci pořad schůze zamítli.

13:16
Piráti

Vojtěch Pikal z pirátů se ohradil proti řeči Tomia Okamury, například proti jeho tvrzení o vině EU na nevhodném využívání dotací. "Za to si můžeme sami, jak jsme si v minulých obdobích nastavili pravidla," řekl Pikal.

13:13
KDU-ČSL

Podle lidovce Jana Bartoška staví vláda domeček z větví a slámy. Její chování připodobnil k chování prasátek z pohádky, kterým vlk sfoukl jejich křehká obydlí. "Nemrhejte a nebudete se muset bát vlka, až z plných plic foukne," řekl Bartošek

13:09
KDU-ČSL

"V současné době máme poslední možnost zvrátit negativní vývoj veřejných financí a udělat smysluplnou důchodovou reformu. Tato vláda bohužel nic nekoná," řekl lidovec Jan Bartošek s tím, že podle něj bude v případě nečinnosti Česko potenciálně čelit dluhu až 230 % HDP. 

12:56
ODS

"Pane předsedo, bavíte se dobře? Já se nebavím," říká předseda klubu ODS v souvislosti s tím, že předseda sněmovny Radek Vondráček schůzi naplánoval na datum Babišovy zahraniční cesty. Ministerstvo financí přirovnal Stanjura k ministerstvu propagandy a řeč Schillerové byla podle něj plná polopravd a lží.

12:53
TOP 09

Miroslav Kalousek (TOP 09) upozornil na to, že předchozí vlády braly finance z rezerv pouze v krušných časech. "Pouze vy jste rezervy projedli, i když byl přebytek," řekl Kalousek. 

12:51
TOP 09

"Vystoupení paní Schillerové by se dalo přednášet na vysoké škole demagogické," reaguje na její řeč Miroslav Kalousek z TOP 09.

12:51
ANO

"Chci žít v zemi moderní, svobodné a přívětivé pro občana. Dělám pro to maximum, stejně jako většina mých kolegů," zakončila své vystoupení Schillerová. 

12:47
ANO

Podle Schillerové vláda postupuje jak má také v rámci digitalizace země. "Možná nešla tak rychle, jak bychom si představovali, ale je to právě tato vláda, která představuje konkrétní digitální služby," řekl Schillerová s tím, že největší rozmach digitalizace přijde právě letos. 

12:45
ANO

"Nikdy jsem nezpochybňovala potřebnost NKÚ. Měl by ale postupovat v rámci svých kompetencí. Uvítala by to i naše vláda, protože všichni někdy děláme chyby. Musíme ale vědět jaké," říká Schillerová. Podle ní si kontroloři neuvědomují širší souvislosti.

12:41
ANO

NKÚ podle Schillerové kritizuje ve zprávě pomalý výkup pozemků. Ten se ale podle ní za současné vlády zrychlil. "Souhlasím s tím, že stát zaspal," říká Schillerová.

12:39
ANO

Podle Aleny Schillerové se zapomíná na jiné problémy, jako je personální krize ve zdravotnictví.

12:36
ANO

"Zpráva se dívá na situaci očima jednoho okamžiku. Zapomíná, jak se Česká republika zlepšila," říká Schillerová.

12:34
ANO

Alenu Schillerovou mrzí, že zpráva NKÚ neobsahuje žádné uvedení řešení uvedených chyb, je podle ní také málo konkrétní a nezmiňuje se o některých úspěších vlády. 

autoři: Domácí, ČTK | 25. 4. 2019 9:57

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama