Politické špičky zkusí oživit naději na přímou volbu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 12. 2011 11:04
Premiér na úterý svolal klíčové jednání o zavedení přímé volby prezidenta
Petr Nečas se zatím jediným oficiálním kandidátem na příští hlavu státu - Karlem Schwarzenbergem.
Petr Nečas se zatím jediným oficiálním kandidátem na příští hlavu státu - Karlem Schwarzenbergem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České politické špičky se v úterý po poledni sejdou ke klíčovému jednání o zavedení přímé volby prezidenta.

Předsedové stran a šéfové všech poslaneckých i senátních klubů budou hledat cestu, jak by si lidé mohli v přímém hlasování zvolit už nástupce Václava Klause.

"Pokud se dnes nedohodneme, bude to znamenat, že strany, které přímou volbu dlouhodobě hlásaly, tento postoj celá léta jen hrály," uvedl před jednáním premiér Petr Nečas.

ODS měla k přímé volbě vždy nejzdráhavější přístup, nyní ale dohodu brzdí strany, které jí měly "plná ústa", prohlásil Nečas. O dodatečných podmínkách na další změny ústavy nikdy nebyla z jejich strany řeč, uvedl.

Může jít podle Nečase o hledání záminek, aby přímá volba zavedena nebyla. Pokud jde někomu o přímou volbu, pak je možné poměrně rychle dospět ke kompromisu, že se prosadí přímá volba bez vytváření dalších dodatečných podmínek, dodal.

Podle představitelů nejsilnější vládní strany je cílem úterní schůzky získat podporu pro návrh v obou parlamentních komorách. V Senátu má většinu opoziční ČSSD.

Sociální demokraté sice získali ve sněmovním ústavně-právním výboru podporu pro některé své požadavky k novele, s jinými ale neuspěli. Předlohu jako celek nepodpořili. Nyní hovoří představitelé koaličních stran i opozice opět o možnosti kompromisu a nepředkládání ultimát.

 

Právě se děje

Další zprávy