Politici stratégové, místo do sněmovny chtějí do senátu

Kateřina Eliášová
28. 1. 2010 16:50
Petr Bratský potvrdil, že chce na podzim kandidovat do horní komory parlamentu v Praze 6
Poslanec Petr Bratský (vpravo) má sněmovny dost. Chce do senátu
Poslanec Petr Bratský (vpravo) má sněmovny dost. Chce do senátu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Další tradiční poslanec ODS ve sněmovně oznámil, že svoji další politickou kariéru spojuje s mandátem senátora.

Někdejší starosta jedné z městských částí Prahy Petr Bratský, který je poslancem od roku 2002, figuruje sice zatím na kandidátce do sněmovních voleb, dnes však potvrdil, že se na podzim bude ucházet o zvolení do senátu ve volebním obvodu Praha 6.

Už před ním oznámila podobný úmysl místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová, která zatím zvažuje nabídku kandidovat na Kutnohorsku. Talmanová je poslankyní dokonce už roku 1998.

Swarzenbergův obvod

Senátorem za šestý pražský obvod je nyní exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který však naopak jako pražský lídr strany TOP 09 kandiduje do sněmovny.

Bratského do sněmovních voleb umístila pražská ODS až na takřka nevolitelné 16. místo kandidátky. V minulých - vítězných -volbách získala ODS v Praze 14 mandátů.

Bratský však odmítá, že by s tím kandidatura do Senátu souvisela. "I kdybych 'přeskákal' kolegy díky preferenčním hlasům a do sněmovny se dostal, chci se pokusit o Senát. A to sám za sebe, byť v barvách ODS. Nechci se schovávat za stranu, jako to dělají jiní," řekl Aktuálně.cz.

ODS Praha 6 stojí za Bratským

ODS v Praze 6 za kandidaturou Bratského stojí.

"Moji podporu má určitě, má i podporu nejsilnějšího místního sdružení a sbírá další," řekl Aktuálně.cz šéf ODS v Praze 6 a zároveň starosta této městské části Tomáš Chalupa. "Z celkového počtu devíti místních sdružení jich dosud šest podpořilo kandidaturu Petra Bratského," dodal.

Stojí za ním i pražský primátor Pavel Bém, rovněž člen ODS pražské šesté městské části. "Mám Petra rád a proto ho podpořím, je to slušný a pracovitý člověk," uvedl.

Všichni kandidáti ODS na senátory sbírají v těchto dnech potřebnou podporu místních sdružení, primární volby, které je mohou do boje o senátorské křeslo poslat, jsou na programu v polovině února.

Mlynář kandidovat nebude

O uvolněné místo po Karlu Schwarzenbergovi měl podle informací Aktuálně.cz zájem i někdejší ministr informatiky, dnes poradce premiéra Jana Fischera, Vladimír Mlynář.

Mlynář to ale důrazně popřel. "Je to hloupost. Na Praze 6 kandidovat do senátu určitě nebudu," uvedl dnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy