Politici si pohlídali zlatou žílu. Ztenčí se jen málo

Jan Němec Jan Němec
4. 9. 2010 21:10
Věcem veřejným klesnou příjmy jen o milion korun na 20 a půl milionu
Za každého z nich teď míň peněz - ale jen o pět procent
Za každého z nich teď míň peněz - ale jen o pět procent | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra už připravil zákon, který sníží politickým stranám příspěvky za volby - tedy za získané mandáty poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. A to už od příštího roku.

V souladu s koaliční dohodou tyto příspěvky klesnou o pět procent, tedy nijak dramaticky. Před volbami chtěly TOP 09 snížit tyto příspěvky o 50 procent a Věci veřejné dokonce úplně zrušit.

Za jednoho poslance nebo senátora dostane politická strana nově 855 tisíc korun ročně místo dosavadních 900 tisíc, za krajského a pražského zastupitele pak 237 500 místo dosavadních 250 tisíc.

Předtím - a potom...

Pokud by se částka nesnížila, mohla např. ODS se svými 53 poslanci inkasovat 47 milionů a 700 tisíc korun ročně, TOP 09 36 milionů a 900 tisíc a Věci veřejné 21 milionů a 600 tisíc.

Teď jim příjmy o něco málo klesnou: ODS o více než 2 miliony ročně, TOP 09 o 1 milion a 800 tisíc a VV o 1 milion a 80 tisíc korun.

Jen pro srovnání: ODS dostávala v minulém volebním období se svými 86 poslanci jen za sněmovnu 77 milionů a 400 tisíc korun ročně, ČSSD s 89 poslanci pak 80 milionů a 100 tisíc korun. Po letošních volbách ale řady obou velkých stran ve sněmovně prořídly.

Slibovali mnohem víc...

Původně ovšem politické strany slibovaly snížit státní příspěvek mnohem razantněji. "Toto je koaliční kompromis," komentoval pro Aktuálně.cz pouhé pětiprocentní snížení krátce po podpisu koaliční smlouvy místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Chápu, že největší problém tahle snaha dělá stranám, které mají své dlouhodobé úvěrové závazky," ukázal tehdy prstem na ODS.

Ta se tehdy ohrazovala slovy, že nováčkové ve sněmovně nevědí, o čem mluví. "Bylo by zajímavé vědět, jaký názor by měly po trojích či čtyřech volbách," střelil tehdy po VV a TOP 09 Martin Kocourek (ODS).

Snížení příspěvku za mandát o 5 procent ale nemá být posledním. Koaliční smlouva slibuje, že za dva roky se příspěvek za mandát sníží o 10 procent a stejně tak o desetinu i příspěvek za hlas.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy